Seyahat işletmelerinde performansın mali bilgilerle ölçüm ve değerlendirilmesi
The Measurement of performance by financial data at the travel organization
  1. Tez No: 73474
  2. Yazar: GANİTE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
oz Seyahat İşletmelerinde Performansın Mali Bilgilerle Ölçüm ve Değerlendirilmesi Dr. Ganite Kurt Muhasebe Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 1 998 Danışman: Prof. Dr. Yılmaz Benligiray Seyahat işletmelerinin faaliyet alanlarının ve hizmet çeşitlerinin artmasıyla birlikte bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin ülke ekonomisindeki önemi de artmıştır. Seyahat işletmelerinde de hem yöneticiler, hem de işletme ile ilgili üçüncü kişiler diğer işletmelerde olduğu gibi, işletmenin başarısı ve gelişimini değerlendirebilmek için bir kısım ölçütlere, ihtiyaç duyarlar. Seyahat işletmelerinde de performans ölçüm ve değerlendirilmesi gerekir ve olanaklıdır. Seyahat işletmelerinin performans ölçümünde kullanılabilecek araçlar bütçeler ve mali oranlardır. Bütçelerin kendilerinden beklenilen bu görevi yerine getirebilmeleri - Örgüt içi dağılım (kâr ve masraf merkezlerini oluşturarak) - Zaman içi dağılım (satış dalgalanmaları göz önüne alınarak) - Alanlara göre dağılım, satış elemanları esas alınarak düzenlenmelidir. Seyahat işletmelerinde muhasebenin oran analizi yapılmasını sağlayacak bilgiler üretilmesi gerekmektedir. Seyahat işletmelerinde oran analizinde göz önünde bulundurulması gereken hususlardan birisi performans boyutlarının belirlenmesi ikincisi ise bu boyutları ölçebilecek oranların seçilmesi ve geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the field of work and service varieties of travel companies have increased, the importance in the countn/s economy of the companies, those are working activity in this sector has also increased. In the travel companies, like in the other companies, both the managers and the third people, who are connected with the company, need some data in order to evaluate the success and improvement of the company. The performance measurement and evaluation is also needed and possible in the travel companies the budgets and financial rates are the data that can be used in the performance measurements of the travel companies. In order to achieve these, the budgets must be planned by considering the factors written below; - The distribution in the company-itself (By creating profit and cost centres) - The distribution in the time (By considering the changes in sale) - The distribution according to the fields (sales personel) In the travel companies, the accountancy must produce data in order to ensure rate analysis. There are two things to concider in the rate analysis of the travel companies. The first one is the determination of performance dimensions, and the second one is the choice and the improvement of the rates which can measure these dimensions. ill