Bir iletişim aracı olarak müzik ve müzikle tedavi yöntemleri
Music and music therapy methods as a means of communication
- Tez No: 73475
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Müzik, insan yaşamının her döneminde önemli olmuş, eğitim, bilim ve kültür çalışmaları içinde yer almıştır. İnsanlar, müziğin sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliğinin olduğuna inanmışlardır. Müzik, kendine özgü dili ve anlatım öğeleriyle insanın duygu, düşünce ve davranışlarına seslenebilen bir iletişim sanatı ve aracı olmuştur. İnsanın, çevresindeki müzikleri algılayabilmesi, o müziklerdeki yapılan, yapıyı oluşturan öğeleri ve öğeler arasındaki ilişkiyi kavrayıp çözümleyebil mesine bağlıdır. Müzik, yeni birtakım duygu, düşünce ve davranışları dinleyicide oluşturabilmektedir. Dinleyicinin kendisinde beliren bu etkilenimlerden kimi sonuçlara ulaşması, iletişim çerçevesinde müzik sanatının başlıca amaçlarından biridir. Eski medeniyetlerin kendilerine göre uyguladıkları müzikle tedavi, günümüzde bilimsel ve metodik bir yöntem kazanmıştır. Psikiyatristler ve müzikle tedavi uzmanları, müziğin hastalara ve hastalıklara göre yardımcı bir tedavi olduğunu yaptıkları araştırmalarda belirtmişlerdir. Bu bağlamda müziğin, ruhsal sorunları olan insanlar üzerinde iletişim kanalı açarak tedavi edilebilme özelliği gösterdiği saptanmıştı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being important in every period of human life music has taken its place in education, science and cultural events. And always beileved that the music has a relaxing and calming speciality. Music, with its unique language and narrative elements, has been a medium and an art of communication that address to human feelings, ideas and behaviors. Understanding music depends on ones ability to analyze musical structures, elements of those structures and interrelations of those elements. Music is a capable of creating feelings, ideas and behaviors in audience (receiver). Achieving certain ends via such effects is the prime concern of music in communication context. Musical therapy applied by ancient civilizations in varios forms has gained scientific and methodological aspects. Psychiatrists and musical theory specialists have stated that music is quite supportive to certain patients and illnesses. Therefore it is widely acceted that music has therapeutic effect on psychiatric patients by opening a channel of communication.