Post Keynesyen yaklaşım çerçevesinde para arzının içselliği: Türkiye örneği
Internality of the money supply within the framework of post Keynesian approach: The example of Turkey
  1. Tez No: 734740
  2. Yazar: SİNAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN KOÇ YURTKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada para arzının içselliği konusu teorik olarak ele alınmış, Türkiye'de 1980 öncesi ve sonrası finansal piyasalardaki gelişmeler incelendikten sonra, Türkiye'de 2007:10-2020:3 dönemleri arasındaki aylık verilerle para arzı, kredi mevduat tutarı ve bankaların özel sektörlere verdiği kredi tutarı değişkenleri kullanılarak Johansen eşbütünleşme ve Engle-Granger Nedensellik testleri yapılmıştır. Johansen eşbütünleşme test sonuçlarına göre değişkenler uzun dönemde birlikte hareket ettikleri gözlemlenirken, Engle-Granger Nedensellik test sonuçlarına göre ise de bütün değişkenler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of the supplyof moneyğin thissectorhas beentheoretically discussed, şafter examining the developments in the financial markets before and after 1980 in Turkey, Johansen Co-İntegration and Engle-Granger Causality tests were carried out using monthly data from 2007:10-2020:3 in Turkey, money supply, loan deposit amount and credit amount variables given by banks to private sectors. According to Johansen Co-Integration test results, variables have been observed to move together in the long term, while according to Engle-Granger Causality test results, a two-way causality relationship between all variables has been detected between variables.