Para arzının içselliği-dışsallığı tartışması ve Türkiye örneği
- Tez No: 52694
- Danışmanlar: PROF.DR. TEZER ÖÇAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET Bu çalışmada, para arzının içselliği-dışsallığı tartışmaları ele alınmaktadır.“Para arzının içsel yada dışsal oluşunun, bir ülkenin mali sisteminin gelişmişlik derecesinden, mali sistemi oluşturan kurumların uygulamalarından bağımsız olarak ele alınamayacağı”düşüncesi çalışmanın ana hareket noktasını oluşturmaktadır. Çalışma“Para Arzının içselliği - Dışsallığı Tartışmasının Kökenleri”,“Post Keynesyen Teori'de Para Arzının içselliği”ve“Para Arzının içselliği-Dışsallığı Tartışmasının Türkiye Ekonomisi Açısından Değerlendirilmesi”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde para arzının içselliği-dışsallığı ile ilgili teorik ait yapı ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde. Tam içsellik Yaklaşımı ve Yapısalcı içsellik Yaklaşımı çerçevesinde para arzının içsel hale gelişinin göstergeleri olarak kabul edilen olgular Türkiye ekonomisine ilişkin sorulara dönüştürülmekte ve istatistiksel analizler yapılmaktadır. Tam içsellik Yaklaşımı ve Yapısalcı içsellik Yaklaşımından hareketle yapılan analizler, ülkemizde para arzının içsel bir değişken olarak ele alınabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this Ph. D. thesis, we are concentrated on the discussions on the endogeneity and / or exogeneity of money supply. The dependency of the endogeneity and / or exogeneity of money on the financial system of the economy and on the implementation of the financial institutions, is taken into account as the central view of this study. This study is consist of three parts. In the first part, the roots of the discussions on the endogeneity and/or exogeneity of money are surveyed. In the second part of the study, the discussions on the endogenity of money by Post Keynesian perspective are emphasized. And finally in the third part of the study, it's tried to understand whether the money supply is endogenous or exogenous for the Turkish Economy. In this part, by using the tools of Horizontalist and Structural view of endogenous money, the indicators of endogenous money are searched in the Turkish Economy. The search and the analysis that are made by using the tools of mentioned approach, shown that it is possible to consider the money supply as endogenous for the Turkish Economy.