Coğrafi bilgi sistemi (CBS) kullanılarak Çankırı ili buğday pazarı mahallesinin yerel zemin sınıfları haritasının oluşturulması
Local site classes mapping of çankiri province buğday pazari neighborhood using geographical information system (GIS)
  1. Tez No: 734755
  2. Yazar: EREN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU, ÖĞR. GÖR. ŞEVKİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sismik hareketler, yerel zemin koşullarının etkisiyle beraber farklılaşarak yapıya etkimektedir. Zayıf zeminler, dalga genliklerini büyüttükleri için deprem konusunda risk taşımaktadırlar. Ülkemizde meydana gelen yıkıcı depremlerden sonra yapı-zemin etkileşimi konusuna verilen önemin artmasıyla beraber mikrobölgeleme çalışmaları hız kazanmıştır. Bu çalışma kapsamında, Çankırı ili Buğday Pazarı Mahallesi için Çankırı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden temin edilen zemin etüdü raporları ve sondaj verileri kullanılarak çalışma bölgesinin yerel zemin sınıfı haritası, SPT haritası, kayma dalgası hızı haritası ile yer altı suyu seviyesi haritası, bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programı vasıtasıyla oluşturulmuştur. Yapılan analizler ile birlikte, bölgede meydana gelebilecek bir depremin ciddi hasarlara neden olabileceği sıvılaşma potansiyelinin yüksek olduğu ZF yerel zemin sınıfına sahip alanlar belirlenmiştir. Bu alanlarda zemin iyileştirme çalışması yapılması önerilerek, söz konusu alanların yüksek katlı yapılaşmaya elverişli olmadığına dikkat çekilmiştir. Sıvılaşma potansiyelini değerlendirmede güvenilir sonuçlar elde etmek için en az 30 metre sondaj derinliğine ulaşılması ve zemin karakteristiklerinin belirlendiği laboratuvar deneyleri sayısının artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seismic movements affect the structure distinctly under the influence of local site characteristics. Weak soils are at risk during earthquakes due to increased wave amplitudes. Developments in microzonation have gained momentum with the increased attention given to the soil-structure interaction issue after devastating earthquakes in Turkey. In this study, for the Buğday Pazarı District of Çankırı province, a site class map, SPT map, shear wave velocity map and ground-water level map have been created with Geographical Information System (GIS) program by using borehole logs and site investigation reports obtained from the Çankırı Municipality Zoning and Urbanization Directorate. Areas of large-scale damaging potential of an earthquake in areas with local soil class ZF have been identified. It has been suggested that ground improvement should be applied in these areas and it has been pointed out that the areas are not suitable for high-rise construction. In order to obtain reliable results in evaluating the liquefaction potential, it has been recommended to reach a drilling depth of at least 30 meters and to increase the number of laboratory experiments in which soil characteristics are determined.