Ebeveynlik stilleri, çocuğun dental anksiyete durumu ve ağız diş sağlığı ilişkisi
The relationship between parenting styles, child's dental anxiety and oral health status
  1. Tez No: 734782
  2. Yazar: IŞIL KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL EZBERCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ebeveynlik stillerinin, çocuğun dental anksiyetesi ve ağız ve diş sağlığına olan etkisi, gelişmeye başlayan bir konudur. Ülkemizde bu konudaki çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Çalışmamızda, ebeveynlik stillerinin, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran 3-12 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığı ve dental anksiyeteleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır ve 524 çocuk hasta ve ebeveynlerinin verileri incelenmiştir. Çocuklar 3-6 ve 7-12 olmak üzere iki yaş grubu altında incelenmiştir. Ebeveynlik stilleri, Ebeveynlik Stilleri ve Boyutları Anketi ile, çocuğun anksiyetesi tüm çocuklarda Modifiye Yale Preoperative Anksiyete Skalası ve nabız ölçümü, 3-6 yaş grubunda Modifiye Çocuk Dental Anksiyete Skalası (yüzler versiyonu), 7-12 yaş grubunda Çocuk Korku Değerlendirme Skalası-Dental Alt Ölçeği ile, ağız sağlığı ise dft/DMFT, ICDAS, plak indeksi ve gingival indeksler ile kaydedilmiştir. Örneklemde, %97,7 oranında demokratik ebeveynlik stili tespit edilmiştir. İzin verici ebeveynliğin erkek çocuklara, kız çocuklarına kıyasla daha fazla uygulandığı ve izin verici ebeveyni olan çocukların, demokratik ebeveyni olanlara göre daha yüksek anksiyeteye sahip olduğu bulunmuştur (p=0,006 ve p=0,041). Demokratik ebeveynlerin, çocuğunun olumlu beslenme alışkanlıkları geliştirebilmesindeki kontrolü, izin verici ebeveynlere göre daha yüksek bulunmuştur (p=0,029). Ebeveynlik stilinin çocuğun dental anksiyetesine etkisi olduğu tespit edilirken, ağız sağlığı üzerinde direkt etkisi bulunamamıştır ancak ağız ve diş sağlığı alışkanlıklarına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynlik stilinin, çocuğun dental anksiyetesine ve ağız diş sağlığına etkisi ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of parenting styles on child's dental anxiety and oral/dental health is an emerging topic. The number of studies on this subject in our country is quite limited. In our study, we evaluated the effect of parenting styles on the oral/dental health and dental anxiety of children aged 3-12 years who applied to the Faculty of Dentistry of Uşak University, and the data of 524 children and their parents were examined. Children were examined under 2 age groups: 3-6 and 7-12. Parenting styles were evaluated by the Parenting Styles and Dimensions Questionnaire, child's dental anxiety was evaluated by the Modified Yale Preoperative Anxiety Scale and heart rate measurement in all children, by the Modified Child Dental Anxiety Scale (faces version) in the 3-6 age group, by the Dental Subscale of the Children's Fear Survey Schedule in the 7-12 age group, and oral health was recorded with the indices: dft/DMFT, ICDAS, plaque index and gingival index. In the sample, 97.7% had a democratic parenting style. It was found that permissive parenting was applied to boys more than girls, and children with permissive parents had higher anxiety than those with democratic parents (p=0.006 and p=0.041). Democratic parents' control over their child's development of positive eating habits was found to be higher than permissive parents' (p=0.029). While it was determined that the parenting style influenced the child's dental anxiety, it was not found to have a direct effect on oral health, but it was found to influence oral health habits. More studies are needed on the effect of parenting style on the child's dental anxiety and oral health.