Gebelerde hasta aktivasyonu ve sağlık okuryazarlığı, gebeliğe uyum ile ilişkisi
Patient activation and health literacy in pregnancy and its relationship with pregnancy adaptation
  1. Tez No: 734781
  2. Yazar: SEDA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, gebelerde hasta aktivasyonu ve sağlık okuryazarlığı düzeyinin gebeliğe uyum ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Veri toplama aşaması 01.06.2021-01.09.2021 tarihleri arasında Orta Karadeniz Bölgesi'nde bir hastanede kadın doğum polikliniklerine başvuran en az 6 haftalık 331 gebe ile tamamlandı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Hasta Aktivasyonu Ölçeği (HAÖ), Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ), Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Türkçe Uyarlaması Ölçeği (ASOY-TR) ile toplandı. Veriler SPSS 22.0 programı ile Independent t testi, ANOVA ile analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen gebelerin %50.8'i 26-33 yaş aralığında, %41.1'i primigravida, %45.9'u nullipar, 21.7'si daha önce abortus yaşamıştır. %60.7'sinin gestasyonel haftası 24-41 hafta arasındadır. Çalışmaya dahil edilen gebelerin HAÖ ortalama puanı 51.45±12.97, ASOY-TR genel sağlık okuryazarlığı ortalama puanı 128.64±22.33, PKDÖ ortalama puanı 149.07±25.35 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the relationship between patient activation and health literacy level and compliance with pregnancy in pregnant women. The data collection phase was completed with 331 pregnant women who were at least 6 weeks old and applied to the obstetrics clinics in a hospital in the Central Black Sea Region between 01.06.2021 and 01.09.2021. Data were collected with Personal Information Form, Patient Activation Scale (PAM), Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ), European Health Literacy Turkish Adaptation Scale (HLS EU-TR). Data were analyzed with SPSS 22.0 program, Independent t test, ANOVA. 50.8% of the pregnant women included in the study were 26-33 years of age, 41.1% were primigravida, 45.9% were nulliparous, and 21.7% had experienced abortion before. Gestational week of 60.7% is 24-41 weeks. The mean score was 51.45±12.97, the mean HLS EU-TR general health literacy score was 128.64±22.33, and the mean PSEQ score was 149.07±25.35.