İnmeli bireylerde lokomat sanal gerçeklik uygulamalarının denge ve yürüyüşün spatiotemporal parametreleri üzerine etkileri
The effects of lokomat virtual reality applications on balance and spatiotemporal parameters of gait in stroke patients
  1. Tez No: 734784
  2. Yazar: MURAT AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA TUĞBA KILIÇ, PROF. DR. EVREN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnme dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. İnmede emosyonel, kognitif, duyusal ve motor problemler ortaya çıkar. Motor problemler özellikle denge ve yürüme problemleridir ve bunlar birbirleri ile ilişkilidir. Bu nedenle denge ve yürüme rehabilitasyonu inmede primer hedeflerdir. İnme rehabilitasyonunda Lokomat yaygın olarak kullanılmaktadır. Lokomatın birçok ayarlanabilen özelliği vardır ve bunlardan biri de Lokomatın SG ile kombine APG özelliğidir. Çalışmamız bu uygulamaların denge ve spatiotemporal yürüme parametrelerine spesifik etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışma dört grupta toplam 56 kronik inmeli birey ile yapıldı. Üç gruba altı hafta boyunca 18 seans Lokomat sanal gerçeklik uygulamaları (Grup-I endurans, Grup-II dikkat ve motivasyon, Grup-III ise aktivite zamanlaması uygulamaları) ile haftada beş gün konvansiyonel fizyoterapi programı uygulanırken, kontrol grubu sadece konvansiyonel fizyoterapi aldı. Yürüme hızı ve mesafesi, spatiotemporal parametreler ve denge değerlendirmeleri yapıldı. Yürüme hızı ve mesafesi tüm gruplarda anlamlı olarak artarken, bu parametrelerde Grup-I daha üstün bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Stroke is an important health problem worldwide. Emotional, cognitive, sensory and motor problems occur with stroke. Motor problems are especially balance and walking problems and they are related to each other. So balance and gait rehabilitation are primary goals in stroke. Lokomat is a device commonly used in stroke rehabilitation. Lokomat have many adjustable features and one of them is VR combined with APF. Our study was aimed to examine the specific effects of these feature on balance and spatiotemporal gait parameters. The study was conducted with 56 individuals with chronic stroke in four groups. Three Lokomat groups received 18 sessions of Lokomat with virtual reality applications (Group I endurance applications, Group II attention and motivation applications, Group III activity timing applications), and conventional physiotherapy five days a week for six weeks. Control group only received conventional physiotherapy. Walking speed and distance, spatiotemporal parameters and balance assessments were recorded. While walking speed and distance increased significantly in all groups, Group-I was found to be superior in these parameters (p0.005).