İnaktif ve mRNA SARS-CoV-2 aşıları sonrası oluşan hücresel ve hümoral immün cevabın gösterilmesi
Description of cell and humoral immune response after inactive and MRNA SARS-CoV-2 vaccines
  1. Tez No: 734790
  2. Yazar: BETÜL DÖNMEZ GÖKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, CoronaVac ve BioNTech aşı uygulamalarından sonra oluşan, hücresel ve hümoral immünitenin göstergesi olan interferon-gama ile IgG antikor düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SARS-CoV-2 CoronaVac ya da BioNTech aşısını iki doz olarak yaptırmış ve ikinci doz üzerinden en fazla 1-4 hafta süre geçmiş, 40-60 yaş aralığında toplam 40 kişi dahil edilmiştir. CoronaVac aşısı yaptırmış 18 kişi ve BioNTech aşısı yaptırmış 22 kişinin serumlarından Anti-SARS-CoV-2 IGRA kiti ile IFN-γ yanıtı ve SARS-CoV-2 IgG II Quant Reagent kiti ile IgG antikor yanıtı çalışılmıştır. Bulgular ve sonuç: Çalışmaya alınan aşı grupları arasında interferon-gama cevabı açısından anlamlı düzeyde fark saptanırken (p=0,007), IgG antikor cevabı açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). İnterferon gama cevabı pozitif olanların oranı, BioNTech aşı grubunda (%95,5), CoronaVac aşı grubundakilerden (%55,6) anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Benzer şekilde IgG antikor değerleri açısından da ek hastalık sayısı dışında kalan diğer veriler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). İki aşı grubu ek hastalık varlığına göre karşılaştırıldığında interferon-gama ve IgG yanıtlarında anlamlı düzeyde fark saptanmıştır (p=0.001). CoronaVac aşı grubunda ek hastalığı olan ve olmayan bireylerin interferon gamma ile IgG antikor değerleri, BioNTech aşı grubunda ölçülen değerlerden anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p=0.016, p=0,001). COVID-19'da aşı yanıtı için antikor testleri yaygın olarak kullanılmasına rağmen, T hücre etkinliğini saptayan Anti-SARS-CoV-2 IGRA testi de güvenilir bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: SARS-CoV-2, COVID-19 aşısı, interferon-gama, antikor yanıtı, CoronaVac
Özet (Çeviri)
Background: The aim of our study is to compare the IgG antibody levels with interferon gamma, which is an indicator of cellular and humoral immunity, which occurs after CoronaVac and BioNTech vaccine applications. Material and Method: Our study included two doses of SARS-CoV-2 CoronaVac or BioNTech vaccine, and a maximum of 1-4 weeks passed after the second dose, and a total of 40 people aged 40-60 years were included. IFN-γ response with Anti-SARS-CoV-2 IGRA kit and IgG antibody response with SARS-CoV-2 IgG II Quant Reagent kit were studied from the sera of 18 people who had CoronaVac vaccine and 22 people who had BioNTech vaccine. Results: While a significant difference was found between the vaccine groups included in the study in terms of interferon gamma response (p:0.007), no significant difference was found in terms of IgG antibody response (p>0.05). The rate of those with positive interferon gamma response was found to be significantly higher in the BioNTech vaccine group (95.5%) than in the CoronaVac vaccine group (55.6%) (p0.05). Similarly, in terms of IgG antibody values, no significant difference was found between the data other than the number of additional diseases (p>0.05). When the two vaccine groups were compared according to the presence of additional disease, a significant difference was found in interferon gamma and IgG responses (p:0.001). Interferon gamma and IgG antibody values of individuals with and without additional disease in the CoronaVac vaccine group were found to be significantly lower than the values measured in the BioNTech vaccine group (p:0.016, p:0.001). Although antibody tests are widely used for vaccine response in COVID-19, Anti-SARS-CoV-2 IGRA test, which detects T cell activity, can also be used as a reliable method. KEYWORDS: SARS-CoV-2, COVID-19 vaccine, Interferon-gamma, antibody response, CoronaVac