The evaluation of the relationship between some mineral and hormone with patients breast cancer in the premenopausal and postmenopausal women
Premenopozal ve postmenopozal kadınlarda meme kanseri hastalarında bazı mineral ve hormon ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 734792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bir yumru veya kalınlaşmış meme dokusu bölgesinin ilk belirtisi olan meme kanseri, bazı meme hücreleri anormal şekilde büyümeye başladığında ortaya çıkar. Bu hücreler normal veya sağlıklı hücrelerden daha hızlı ve daha geniş bölünerek birikmeye devam ederek bir yumru veya kütle oluştururlar. Çalışmamızda Ca 125 ile insülin arasındaki ilişkiyi bazı kimyasal testlerle araştırmak, aralarındaki ilişkiyi ve dolayısıyla kadınlarda meme kanserini erken teşhis etme hızını ve doğruluğunu belirlemek amaçlanmıştır. Ca 125 arasındaki ilişki pozitifti ve hastalığın ilerlemesi için klinik önemi vardı. İdeal kilonun korunması gereken meme kanseri gelişiminde de kilonun büyük önemi vardı. İnsülin, güçlü bir inflamasyon göstergesi olduğu için çok gelişen CR-P'nin aksine, yaptığımız araştırmaya göre meme kanseri gelişiminde önemli değildi. Prognostik unsurlara (Mg, Demir ve ca) gelince, hastalıkla birlikteliklerinde büyük önem taşıyorlardı ve bu nedenle hastalığın erken tanısında önemli bir gösterge olabilir. Tam kan resmi önemliydi ve tanısal testlerden elde edilen önceki çalışmalara göre önceden tanımlanmıştır. Artrit ve toplam yağ, hastalığın ilerlemesini etkilemede doğrudan bir öneme sahipti veya bunun nedeni çok sayıda tedavi olabilmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, which is the first symptom of a lump or area of thickened breast tissue, occurs when some breast cells begin to grow abnormally. These cells divide more rapidly and wider than normal or healthy cells and continue to accumulate, forming a lump or mass. In our study, the aim was to study the relationship between Ca 125 and insulin with some chemical tests in order to know the relationship between them and therefore the speed and accuracy in diagnosing breast cancer in women early. The relationship between Ca 125 was positive and of clinical significance for disease progression. There was also a great importance of weight in the development of breast cancer, where the ideal weight must be maintained. Insulin was not important in the development of breast cancer, according to the study we conducted, in contrast to CR-P, which developed a lot because it was a strong indicator of inflammation. As for the prognostic elements (Mg, Iron and Ca), they were of great importance in their association with the disease, and therefore it may be an important indicator in the early diagnosis of the disease. The complete blood picture was important and is pre-defined according to previous studies from diagnostic tests. Arthritis and total fat had a direct importance in influencing the progression of the disease, or it might be due to the large number of treatments.