Çocuk ve adolesanlarda, daimi büyük azı dişlerinde periapikal lezyonların ve kanal tedavili dişlerin değerlendirilmesi
Evaluation of periapical lesions in permanent molars and root canal treated teeth in children and adolescents
- Tez No: 734793
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜKEŞMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, çocuk ve adolesan hastaların, daimi büyük azı dişlerinde, periapikal lezyonların görülme sıklıklarının belirlenmesi, kök kanal tedavilerinin teknik kalitelerinin ve tedavi sonucunu etkileyebilecek değişkenlerin incelenmesi ve periapikal lezyonlarla, kanal tedavilerinin teknik kalitesi arasındaki ilişkinin, değişkenlere göre karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 2016-2020 yılları arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran, kayıtları eksiksiz olan, 6-18 yaş aralığındaki 7214 çocuk ve adolesan hastalara ait panoramik radyografiler, retrospektif olarak incelenmiştir. Birinci ve ikinci daimi büyük azı dişlerinde, periapikal lezyon ve kanal tedavisi görülme sıklığı araştırılırken; kanal tedavilerinin teknik kalitesini belirleyen ana değişkenlerin, dişlerin periapikal durumuyla ilişkisi incelenmiştir. Gözlemci içi uyum Kappa Test İstatistiği ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of periapical lesions in permanent molars of children and adolescents, to examine the technical quality of root canal treatments and the variables that may affect the treatment outcome, and to evaluate the relationship between periapical lesions and the technical quality of root canal treatments according to variables. Materials and Methods: In the study, panoramic radiographs of 7214 children and adolescents aged 6-18 years, who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics between 2016-2020, were retrospectively analyzed. While investigating the prevalence of periapical lesion and root canal treatment in first and second permanent molars; the relationship between the main variables that determine the technical quality of root canal treatments and the periapical condition of the teeth was investigated. Intra-observer agreement was analyzed with the Kappa Test Statistics.