Gümüş nanopartiküllerin moringa oleifera özütü ile biyosentezi ve MCF-7 meme kanseri hücreleri üzerine sitotoksik ve genotoksik etkileri
Green synthesis of silver nanoparticles using moringa oleifera and cytotoxic and genotoxic effects on MCF-7 human breast cancer cells
  1. Tez No: 734815
  2. Yazar: HATİCE ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, Moringa oleifera bitkisinin kurutulmuş yaprak ekstraktı (MOE) kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanopartikül (AgNP)'ler sentezlendi. Elde edilen gümüş nanopartiküllerin MCF-7 ve HUVEC hücre hatları üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkileri değerlendirildi. AgNP'lerin sentez ve karakterizasyon işlemlerinde Görünür Bölge Spektrofotometresi (Uv-Vis), X-Işını Kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) teknikleri kullanıldı. Yapraktan sentezlenmiş AgNP çözeltisinin maksimum absorbans dalga boyu 420 nm olarak bulundu. Elde edilen Bragg tepe noktalarının JCPDS modeli 04-0783 ile uyumlu olduğu tespit edildi. SEM analizi, AgNP'lerin kürecik şeklinde olduğunu ve boyutlarının 83.81- 70.15- 72.84 ve 56.01 nm olduğunu gösterdi. M. oleifera'nın ve sentezlenen AgNP'lerin MCF-7 ve HUVEC hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkileri 24, 48 ve 72 saat periyotları boyunca karşılaştırıldı. 24, 48 ve 72 saat karşılaştırılmasında AgNP için LD50 değeri 5 μg/mL olarak bulundu. Ayrıca hücre ölümüne yol açan AgNP konsantrasyonlarının MOE'na göre çok daha düşük konsantrasyonlarda sitotoksik olduğu belirlendi. M. oleifera'nın ve sentezlenen AgNP'lerin MCF-7 ve HUVEC hücre hatları üzerindeki genotoksik etkileri 24, 48 ve 72 saat periyotları boyunca karşılaştırıldı. MCF-7 hücre hattı üzerinde AgNP'ler ve MOE tarafından daha fazla DNA hasarı gözlemlendi. HUVEC hücre hattı üzerinde ise AgNP'ler ve MOE tarafından fazla etkili olmayan DNA hasarı gözlemlendi. MCF-7 hücre hattında sentezlenmiş AgNP'ler tarafından en yüksek DNA hasarı (103.67±6.03), 72 saatte 10 μg/mL'de gözlenmiş bununla birlikte en az DNA hasarı (48.33±2.52) ise 24 saatte 1.25 μg/mL'de gözlendi. DNA hasarındaki bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Mevcut çalışmanın bulguları, sentezlenmiş AgNP'lerin MCF-7 hücre hattı üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkilerini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized by green synthesis method using the dried leaf extract (MOE) of Moringa oleifera plant. The cytotoxic and genotoxic effects of the obtained silver nanoparticles on MCF-7 and HUVEC cell lines were evaluated. Visible Region Spectrophotometer (U-Vis), X-Ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM) techniques were used in the synthesis and characterization of AgNPs. The maximum absorption wavelength of the AgNP solution synthesized from the leaf was found to be 420 nm. The resulting Bragg peaks were found to be compatible with JCPDS model 04-0783. SEM analysis showed that the AgNPs were spherical in shape and had sizes of 83.81-70.15-72.84 and 56.01 nm. The cytotoxic effects of M. oleifera and synthesized AgNPs on MCF-7 and HUVEC cell lines were compared during the 24, 48 and 72 hour periods. The LD50 value for AgNP was found to be 5 μg/mL at 24, 48 and 72 hours comparison. In addition, it was determined that AgNP concentrations causing cell death were cytotoxic at much lower concentrations than MOE. The genotoxic effects of M. oleifera and synthesized AgNPs on MCF-7 and HUVEC cell lines were compared during the 24, 48 and 72 hour periods. More cytotoxic effects and DNA damage were observed by AgNPs and MOE on the MCF-7 cell line. On the HUVEC cell line, on the other hand, DNA damage was observed by AgNPs and MOE, which was not very effective. The highest DNA damage (103.67±6.03) by AgNPs synthesized in the MCF-7 cell line was observed at 10 μg/mL at 72 hours, however the least DNA damage (48.33±2.52) was observed at 1.25 μg/mL at 24 hours observed. This increase in DNA damage was found to be statistically significant. The findings of the current study suggest that the synthesized AgNPs.