Ortaokul matematik öğretmenlerinin açık uçlu sorular hakkındaki bilgilerinin incelenmesi
An investigation of elementary mathematics teachers' knowledge about open-ended questions
- Tez No: 734816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİNGÖLBALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin açık-uçlu sorular hakkındaki bilgilerini incelemektir. Bu doğrultuda fenomenografik araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan 40 ortaokul matematik öğretmenine iki aşamadan oluşan anket uygulanmıştır. Anket sorularıyla ortaokul matematik öğretmenlerinin açık uçlu soruyu nasıl tanımladıkları, açık uçlu soru hazırlanması talep edildiğinde ne tür açık-uçlu sorular hazırladıkları ve hazırlanan sorular arasında verilen açık uçlu soruları doğru seçip seçmedikleri belirlenmek amaçlanmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla çözümlenirken aynı zamanda betimsel istatistiklerden de faydalanılmıştır. Çalışmanın bulguları öğretmenlerin açık-uçlu soruyu tanımlarken sorunun cevabı, biçimi, işlevi ve çözüm sürecine odaklandıklarını; aynı zamanda açık-uçlu soruyu tanımlarken matematik dışı terimler kullandıklarını ve matematiksel açık-uçlu soruyu tanımlamada özellikle güçlük çektiklerini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin sundukları örneklere ilişkin bulgular, öğretmenlerin değişken çok doğru cevaplı soruları açık-uçlu olarak değerlendirdiğini, sonsuz çok doğru cevaplı sorular sunmadıklarını göstermektedir. Bununla birlikte bazı öğretmenlerin kapalı-uçlu soruları açık-uçlu olarak değerlendirdikleri de görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin matematiksel açık uçlu soru örneklerini sunmada özellikle zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların açık-uçlu sorunun ne olduğuna yönelik tam bir kavramsallaştırmaya sahip olmadığı bunun da bazı soruları açık-uçlu olup olmadığının belirlenmesinde zorluklar yaşanmasına sebep olduğu görülmüştür. Bu çalışma, öğretmenlerin açık-uçlu soruya ilişkin bir kavramsallaşmaya da ihtiyaçlarının olduğunu göstermektedir. Bunun için hem ileri araştırmalara hem de öğretmenlere yönelik amaçlı mesleki gelişim programlarına ihtiyaç olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary school mathematics teachers' knowledge of open-ended questions. In this direction, phenomenographic research method was used. For the research, a two-stage questionnaire was applied to 40 secondary school mathematics teachers in different regions of Turkey. With the questionnaire questions, it was aimed to determine how the secondary school mathematics teachers defined the open-ended question, what kind of open-ended questions they prepared when open- ended questions were requested, and whether they chose the open-ended questions correctly among the prepared questions. While the data were analyzed through content analysis, descriptive statistics were also used. The findings of the study indicated that the teachers focused on the answer, form, function and solution process of the question while defining the open-ended question; also revealed that they used non-mathematical terms when describing the open-ended question and had particular difficulties in defining the mathematical open-ended question. Findings related to the examples presented by the teachers show that the teachers evaluate the questions with variable correct answers as open-ended, and do not present questions with infinitely correct answers. However, it was also observed that some teachers considered closed-ended questions as open-ended. In addition, some teachers had particular difficulties in presenting examples of mathematical open-ended questions. It was also observed that the participants did not have a comprehensive conceptualization of what an open-ended question was, which led to difficulties in determining whether some questions were open-ended. This study hence shows that teachers need a conceptualization of the open-ended question. For this, it should be noted that there is a need for both advanced research and purposeful professional development programs for teachers.