İslam düşünce geleneğinde hüzün
Sadness in the tradition of Islamic thought
- Tez No: 734833
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsan hayatta iyi ya da kötü olaylar yaşar. Bu olaylar neticesinde kaçınılmaz olarak birbirinden farklı duyguları hisseder. Mutluluk, huzur, heyecan, umut gibi olumlu duygular insan hayatında olduğu kadar hüzün, depresyon, melankoli ve yas gibi duygular da hayatın bir gerçeğidir. Biz bu çalışmada“hüzün”duygusunu ele aldık. Bu çerçevede ilk önce hüzün ve komşu (melankoli, depresyon ve yas) kavramlar konuya giriş mahiyetinde psikolojik açıdan ele alınmıştır. Daha sonra, bu çalışmanın ana konusunu teşkil eden İslam düşünce geleneğinde hüzün konusuna yaklaşım ele alınmıştır. Bu bağlamda önce Kur'an ve sahih hadisler incelenmiş, ardından Kindî'den Muhyî-yi Gülşenî'ye uzanan klasiklerde yer alan hüzün risaleleri ve ek olarak, tasavvuf geleneğinde hüzne yaklaşım ele alınmıştır. Çalışmamızda son olarak İslam düşünce geleneğinde hüzünle ilgili dinî, felsefî ve tasavvufî yaklaşımların maneviyat danışmanlığı ve rehberlik hizmetlerinin teori ve pratiğine katkı sağlama imkânı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People experience good or bad events in life. As a result of these events, people in evitably feels different emotions. Positive emotions such as happiness, peace, excitement and hope are as much a fact of life as sadness, depression, melancholy and mourning. In this study, we discussed the feeling of“sadness”. In this context, first of all, the concepts of sadness and neighboring terms such as melancholy, depression and mourning are discussed from a psychological perspective. Then, the approach to sadness in the tradition of Islamic thought, which is the main subject of this study, is discussed. In this context, first the Qur'an and authentic Hadiths were reviewed, then the sadness treatises in the classics work sranging from Kindî to Muhyî-yi Gülşenî and the Sufi tradition are examined. Finally, contribution of this traditional wisdom to the theory and practice of spiritual counseling and guidance has been discussed.