İlkokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ile matematik başarıları ve motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between digital game addictions and mathematics success and motivations of primary school students
  1. Tez No: 734835
  2. Yazar: KÜBRA MERVE ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma öğrencilerin dijital oyun bağımlılıkları ile matematik başarıları ve motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada ayrıca öğrencilerin demografik özellikleri ile dijital oyun bağımlılıkları, matematik başarıları ve matematik motivasyonları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Bu amaç çerçevesinde ilişkisel tarama modelinde kurgulanan bu araştırmanın evrenini Kayseri iline bağlı devlet okullarında eğitim gören ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 364 3.sınıf öğrencisi ve 389 4. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 753 öğrenci araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hazar ve Hazar (2016) tarafından geliştirilen Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Balantekin ve Oksal (2014) tarafından geliştirilen Matematik Motivasyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Matematik Başarı Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin matematik başarıları ile matematik motivasyonları arasında pozitif yönde bir ilişki varken, dijital oyun bağımlılığı ile matematik motivasyon ve matematik başarısı arasında ise negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yine sonuçlar incelendiğinde anne ve babanın eğitim durumu arttıkça öğrencilerin başarı oranlarının da arttığı, özel bir çalışma odasına sahip öğrencilerin başarı puanlarının özel çalışma odasına sahip olmayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu, dışsal motivasyonlarının ise daha düşük olduğu, okul öncesi eğitim alan öğrencilerin başarı puanlarının almayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu, içsel motivasyonlarının ise daha düşük olduğu ve okul dışında ders desteği alan öğrencilerin başarı puanlarının, almayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca erkek öğrencilerin dijital oyun oynama sürelerinin kız öğrencilere göre fazla olduğu ve öğrencilerin teknolojik cihazlar ile geçirdikleri süre arttıkça matematik başarı ve motivasyonlarının düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between students' digital game addiction and their mathematics achievement and motivation. The research also examined the relationships between students' demographic characteristics and digital game addictions, mathematics achievement and mathematics motivation. Within the framework of this purpose, the universe of this research, which was designed in the relational scanning model, consists of 3rd and 4th grade primary school students studying in state schools in Kayseri. A total of 753 students, 364 3rd grade students and 389 4th grade students, determined by simple random sampling method, formed the sample group of the research. Digital Game Addiction Scale developed by Hazar and Hazar (2016), Mathematics Motivation Scale developed by Balantekin and Oksal (2014), and Mathematics Achievement Tests developed by the researcher were used as data collection tools in the research. According to the results of the research, while there is a positive relationship between students' mathematics achievement and their motivation in mathematics, it has been determined that there is a negative relationship between digital game addiction and mathematics motivation and mathematics achievement. Again, when the results are examined, the success rates of the students increase as the education level of the parents increases, the success scores of the students who have a private study room are higher than the students who do not have a private study room, the external motivation is lower, the success scores of the students who receive pre-school education are higher than the students who do not. It has been found that students who receive course support outside of school have higher achievement scores than students who do not. In addition, it has been determined that the duration of playing digital games by male students is higher than that of female students, and as the time spent by students with technological devices increases, their mathematics achievement and motivation decrease.