Maternal separasyona maruz kalan erkek sıçanlarda zenginleştirilmiş çevrenin hipokampal bağımlı öğrenme ve nörogenez üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of enriched environment on hippocampal dependent learning and neurogenesis in maternally separated male rats
  1. Tez No: 734849
  2. Yazar: ÖZGE SELİN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Maternal separasyon, bireyin yaşamının erken dönemlerinde maruz kaldığı bir stres türüdür ve erişkin dönemdeki bilişsel ve emosyonel işlevler üzerinde önemli etkilere sahiptir. Öğrenme ve nörogenez süreçlerinin gerçekleştiği yer olan hipokampüsün yapısı ve fonksiyonları çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Bu araştırmada maternal separasyon stresi oluşturulmuş erkek sıçanlarda zenginleştirilmiş çevrenin hipokampal bağımlı öğrenme ve nörogenez üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada 63 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan sırasıyla; kafes kontrol (K, n=12), zenginleştirilmiş çevre kontrol (ZÇ, n=12) maternal separasyon standart kafes (MSSD, n=12), maternal separasyon zengin çevre (MSZÇ, n=12), maternal separasyon kortikosteron ölçüm grubu (MS21K, n=5), PN22. gün standart ortam nörogenez grubu (STD21, n=5) ve PN22. gün maternal separasyon nörogenez grubu (MS21N, n=5) olarak 7 gruba ayrılmıştır. Maternal separasyon için sıçanlar; postnatal (PN) 3-PN 21 günleri arasındaki 3 saatlik süreyi (09.00-12.00) annelerinden ayrı olacak şekilde geçirmişlerdir. PN22-PN55 günleri arasındaki süreyi zenginleştirilmiş çevre grupları zengin ortam kafesinde, K grubu ise kendi kafesinde geçirmiştir. STD21 ve MS21N grupları PN21. günün sonunda dekapite edilerek hipokampüs dokuları alınmış ve kan örnekleri toplanmıştır. Diğer grupların PN55. günden itibaren Morris su tankı testi (MSTT) ile öğrenme ve bellek performansı; açık alan ve yükseltilmiş plus maze testi ile de davranış performansları incelenmiştir. Testi biten gruplar dekapite edilerek hipokampüs dokuları izole edilmiş ve nörogenez süreci ile ilgili genlerin ekspresyon düzeylerine RT-PCR yöntemi ile bakılmıştır. Kan kortikosteron düzeyleri ise ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Elde edilen tüm veriler istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maternal separation is a type of stress that an individual is exposed to in the early stages of the life and has important effects on cognitive and emotional functions in adulthood. The structure and functions of the hippocampus, which is defined as the place where learning and neurogenesis processes take place, are affected by environmental factors. In this study, the effects of enriched environment on hippocampal-dependent learning and neurogenesis were investigated in maternally separated male rats. In the study, 63 Wistar Albino male rats were were divided into 7 groups respectively; cage control (C, n=12), enriched environment control (EE, n=12), maternal separation standard cage (MS, n=12), maternal separation enriched environment (MSE, n=12), maternal separation corticosterone measurement group (MS21C, n=5), PN22. day control neurogenesis group (STD21, n=5) and PN22. maternal separation neurogenesis group (MS21N, n=5). Maternally separated rats; spent the 3-hours (09.00-12.00) between postnatal (PN)3-PN 21 days separated from their mothers. Enriched environmental groups spent the time between PN22-PN55 days in enriched cages, and control groups spent same time in their cage. STD21 and MS21N groups were decapitated at the end of the PN21 and hippocampus tissues and blood samples were collected. Learning and memory performance of other groups was evaluated by Morris water tank test (MSTT) at PN55 day. Behavioral performances were examined with the open field and elevated plus maze test. The groups that completed the test were decapitated and the hippocampus tissues were isolated and the expression levels of the genes related to the neurogenesis process were examined by RT-PCR method. Blood corticosterone levels were measured by ELISA method. All obtained data were evaluated statistically.