Primer sezaryen sonrası sezaryen skar iyileşmesini etkileyen faktörler ve preoperatif servikal açıklıkla skar niş volümü ilişkisi
Factors affecting scar healing after primary cesarean section and the relationship between preoperative cervical opening and scar niche volume
  1. Tez No: 734851
  2. Yazar: FATMA UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç Bu araştırmanın amacı eylemden (≥4 cm vajinal açıklık) sezaryene alınmış hastalar ile eylem çekmeden (0.05). Gruplar arasında niş taban genişliği ve niş volüm değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi, Grup 1'dekilerin niş taban genişliği ve volüm değerleri, Grup 2'dekilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (t=2,282; p=0,026; Z=-2,469; p=0,014). iv Visible niş ile EMR durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi (χ2 =10,165; p=0,001). Visible niş görülen hastaların puerperium dönemindeki kanama gün sayısı, visible niş olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek izlendi (Z=-4,999; p=0,000). Aynı zamanda VTS skoru sınıflarına göre kanama gün sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi ve VTS skoru ≥2 olanların kanama gün sayısı,
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to monitor the niche (cesarean scar defect) volume differences in patients who underwent cesarean section after labor (≥4 cm vaginal opening) and patients who underwent cesarean section without labor (0.05). A statistically significant difference was found between the groups in terms of niche floor width and niche vi volume values. The niche floor width and volume values of those in Group 1 were significantly higher than those in Group 2 (t=2.282; p=0.026; Z=- 2,469; p=0.014). A statistically significant relationship was found between the visible niche and PROM status (χ2=10.165; p=0.001). The number of bleeding days in the puerperium of patients with a visible niche was significantly higher than those without a visible niche (Z=-4.999; p=0.000). At the same time, a statistically significant difference was found in terms of the number of bleeding days according to VTS score classes, and the number of bleeding days in those with a VTS score of ≥2 was found to be significantly higher than those with a VTS score of