Sosyal, beşeri ve psikolojik sermayenin kariyer başarısına olan etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of social, human and psychological capital on career success: a research in the banking sector
  1. Tez No: 734863
  2. Yazar: YASEMİN KARATEKİN ALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET E. ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, bireyin sahip olduğu sosyal, beşeri ve psikolojik sermayenin, onun kariyer başarısında bir etkisi var mıdır ve eğer var ise söz konusu sermaye türlerinden hangisi bireyin kariyer başarısı üzerinde daha etkilidir, sorularının yanıtları araştırılmıştır. İlaveten, sosyal sermayenin, bireylerin beşeri sermayeleri ile kariyer başarıları arasındaki ilişkiye aracılık etkisinin olup olmadığı da araştırılmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de faaliyet gösteren bankalarda görev yapan orta ve üst düzey yöneticilerden elde edilen toplam 400 anket üzerinden analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler araştırma modeli kapsamında SPSS ve AMOS programlarıyla analiz edilmiş, araştırmanın belirlenen hipotezlerinin testi için“Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM)”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışanların sosyal ve psikolojik sermayelerinin onların kariyer başarıları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğunu, öte yandan çalışanların beşeri sermayelerinin onların kariyer başarıları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olmadığını göstermektedir. İlaveten bulgular, sosyal sermayenin, bireylerin beşeri sermayeleri ile kariyer başarıları arasındaki ilişkide tam aracılık etkisinin olduğunu da göstermektedir. Çalışmanın, bireylerin sübjektif kariyer başarılarını üç sermaye türünü baz alarak değerlendirmesi, çalışma analizi için seçilen sektörün farklı olması ve araştırma hipotezlerinin YEM ile test edilmiş olması sebebiyle konuyla ilgili yapılan diğer çalışmalardan farklılaştığı ve bu noktada ilgili yazına hem kuramsal hem de metodolojik katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the answers to the questions of whether the social, human and psychological capitals of the individuals have an impact on their career successes and, if so, which types of capital have stronger impacts on the career successes of the individuals, were investigated. In addition, it was also investigated whether social capital has a mediating effect on the relationship between human capitals and career achievements of individuals. In this context, the analyzes were performed by a total of 400 questionnaires obtained from middle and senior managers working in the banks operating in Turkey. The collected data were analyzed with SPSS and AMOS programs within the scope of the research model.“Structural Equation Modelling (SEM)”was preferred for the test of the determined hypotheses of the research. The findings show that the social and psychological capitals of the employees have a significant and positive effect on their career success, while the human capital of the employees does not have a significant effect on it. In addition, the findings also reveal that social capital has a full mediating effect on the relationship between human capital and career success of individuals. It is thought that the study differs from other previous studies due to various reasons such as evaluating individuals in terms of their subjective career successes on the basis of three types of capital, conducting the research in a different sector and finally, testing the research hypotheses with SEM. Therefore, it is hoped that it will provide both humble theoretical and methodological contributions to the relevant literature.