Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve etkileyen faktörler
Social media addiction in university students and factors affecting
  1. Tez No: 734862
  2. Yazar: MUSTAFA TALHA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma kapsamında görüşleri alınan üniversite öğrencilerinin sosyodemografik özellikleri incelendiğinde; % 62.7'sinin (n=281) kadın, % 37.3'ünün (n=167) erkek olduğu, yaş ortalamalarının 20.69±1.80 olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin sosyal medya kullanımı ile ilgili özellikleri incelendiğinde; % 64.8'inin (n=290) günde 3 saat ve daha fazla sosyal medya kullandığı, % 50.9'unun (n=228) video izleme ve müzik dinleme amacıyla sosyal medya kullandığı, en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının % 98.2 Whatsapp (n=440), % 91.1 Instagram (n=408) ve % 88.4 Youtube (n=396) olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin SMBÖ-YF puan ortalamasının 53.83±12.81 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When socio-demographic characteristics of high-school students, whose opinions were received, are considered; 64.2% (n=251) were female, % 37.3 (n=167) were male and and their age average was 20.69±1.80. When the characteristics of the students regarding the use of social media are examined; 64.8% (n=290) use social media for 3 hours or more a day, 50.9% (n=228) use social media for watching videos and listening to music, the most used applications are 98.2% Whatsapp (n=440), 91.1% Instagram (n=408) and 88.4% Youtube (n=396). The mean score obtained from the SMAS-AF was found to be 53.83±12.81.