İşe iade davasında şekli tahkikat
Formal investigation in reemployment lawsuit
- Tez No: 734866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sosyo-ekonomik açıdan güçsüz durumda bulunan işçinin, işveren karşısında korunma ihtiyacı doğmuştur. Öğreti ve içtihatlarda bu korumanın kamu düzeninden kaynaklandığı kabul edilmektir. İşçinin iş akdi feshine karşı korunması da bu kapsamdadır. İş güvencesi olarak nitelendirilen bu korumaya tabi olan işçilerin, feshin geçersizliğinin tespitini ve işe iadesini talep etme hakkı vardır. İşçinin korunması prensibi, hukuk yargılamasında tahkikat işlemlerine de sirayet etmektedir. İşçinin korunması prensibinin geçerli olduğu işe iade davalarında bu nedenle resen araştırılacak konuların sayısı fazladır. Tahkikat ise uyuşmazlığın esasının incelendiği yargılamanın en önemli aşamalarından biridir. Bu çalışmada ilk olarak hukuk yargılamasının aşamalarından biri olan tahkikat aşaması ve işe iade davaları genel hatları ile ortaya konulmuş ve işe iade davalarında uygulanacak yargılama usulü ile bu yargılama usulünün özellikleri incelenerek şekli tahkikatın hukuki çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde şekli tahkikat işlemlerinden olan duruşmalar ve duruşmalarla bağlantılı şekli tahkikat işlemleri işe iade davaları özelinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise bunların dışında kalan diğer şekli tahkikat işlemleri yine işe iade davaları çerçevesinde ortaya konmuştur. Hukuk Muhakemeleri Kanunu, İş Kanunu ve İş Mahkemeleri Kanunu başta olmak üzere mevzuat, yargı kararları, akademik yayınlardan yararlanılarak bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The necessity of protection for employees, which are under a weak socio-economic situation, has arisen against the employer. According to doctrines and jurisprudence, it has been accepted that this protection is derived from public order. The protection of the employee against termination of employment contract is also within this scope. Employees who are subject to this protection, which is defined as labor-job protection, have the right to demand the determination of the invalidity of the termination and to claim for their reemployment, by being contingent upon certain procedure. The principle of protection of the employee also extends to the investigation phase in civil proceedings. Thus, the number of issues to be approached ex officio is considerable under reinstatement claims where the principle of employee protection is valid. Investigation, on the other hand, is one of the most significant phases of the proceeding in which the merits of the dispute are examined. In this study, initially, the investigation phase, which is one of the phase of civil proceedings, is outlined and the legal framework of the formal investigation is demonstrated by illustrating the judicial procedure to be applied in reinstatement claims and the characteristics of this civil proceeding. In the second part, the hearings, which are among the formal investigation proceedings, and the formal investigations related to the hearings are evaluated in terms of reinstatement claims. Under the third part, other formal investigation procedures are presented within the framework of reinstatement lawsuits. This study has been prepared by predicating on the legislation, judicial rulings, academic publications, and notably the Code of Civil Procedure, the Labor Code and the Law of Labor Courts.