İşe iade davasının sonuçları ve yargıtay uygulamaları
Results of return to work and court of cassation practices
  1. Tez No: 685515
  2. Yazar: AHMET YAVUZ ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKTÜRK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayi Devriminden sonra işçi haklarının gelişmesi ve sendikal hareketler işçilerin çalışma şartlarının işçiler lehine düzeltilmesi için kanuni düzenlenmeler yapmaya başlamıştır. Avrupa Konseyi, ILO ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşların düzenlemelerinden sonra iç hukukta ilk kez 1475 sayılı İş Kanununda iş güvencesi kavramı düzenlenmiştir. Çalışmada, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde iş güvencesinin tanımı ve öğeleri, iş güvencesinden faydalanma koşulları, zorunlu arabuluculuk sistemi, iş sözleşmesinin feshi ile feshin şekil ve esasları incelenmiştir. İşe iade davasında hükmedilebilecek kararlar ve bu kararların neticeleri de anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca davanın kabulü kararından sonra işçinin işverene başvurusu, işverenin işçiyi işe daveti, işçinin davete icabet etmesi veya etmemesi sonucunda ortaya çıkan sonuçları ele alınmıştır. Bununla birlikte işçinin başvurusuna rağmen işverence işe çağrılmaması veya işçinin hiç başvuru yapmamasının sonuçları, İş Kanunu ve İş Mahkemeleri Kanunu hükümleri çerçevesinde irdelenmiştir. Mahkemenin işe iade kararından sonra işçi ve işverenin uyması gerekli olan kurallar ifade edilmiş olup, işçinin işe başlatılması veya başlatılmaması olasılıkları ve bu kapsamda işçinin isteyebileceği tazminat ve ücretler, diğer haklar ve işe başlatmama tazminatı doktrin ve yargı kararları bağlamında tüm yönleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, the development of workers' rights and trade union movements started to make legal arrangements to improve the working conditions of workers in favour of workers. After the regulations made by international organizations such as the ILO, Council of Europe and the European Union, the concept of job security was regulated for the first time in domestic law in the Labour Law No. 1475. In the thesis, the definition and elements of job security, conditions to benefit from job security, compulsory mediation system, form and principles of termination and termination of employment contract within the scope of Labour Law No.4857 were examined. The decisions that can be taken in the reemployment lawsuit and the results of these decisions are also explained. In addition, the results of the employee's application to the employer after the decision of acceptance of the case, the employer's invitation to employ the employee, the employee's acceptance of the invitation or not upon the invitation to work were discussed. However, the consequences of not being invited to work by the employer despite the employee's application or the employee's not making any application were examined within the framework of the provisions of the Labour Law and Labour Courts Law. Following the decision of reemployment, the rules that the worker and the employer must comply with have been expressed, and the probability of starting or not starting work, and the compensation and wages that the worker may demand within the scope of these possibilities, other rights and non-employment compensation are examined in all aspects within the context of doctrine and judicial decisions.