18-65 yaş kadınlarda genital görünüm memnuniyeti ve psikososyal yönlerin incelenmesi
Genital appearance satisfaction and psychosocial aspects in women 18-65 years of age
- Tez No: 734868
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, kadınlarda genital görünüm memnuniyeti ve psikososyal yönlerin (genel sağlık durumu, benlik saygısı) incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarının, kadınların genital görünüm yetersizliğinin gelişiminde rol oynayan etkenleri ve mevcut durumu anlamanın yanı sıra; benlik saygısının gelişimi ve sürdürülmesinde bireysel ve sosyal düzeyde zorlayan yapıları anlamaya yardımcı olacağı düşünülmektedir. Örneklemi 18- 65 yaş kadınlar oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Bilgi Formu”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği- Kısa Formu (RBSDÖ-KF)”,“Genel Sağlık Anketi (GSA)”ve“Genital Görünüm Memnuniyeti Ölçeği (GGMÖ)”kullanılmıştır. Veriler, SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzdelik, ortalama, aralık vb.), karşılaştırma istatistikleri (parametrik (t testi vb.) ve nonparametrik (Mann Whitney U vb.) ve ilişki arayıcı korelasyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. GGMÖ' nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasında psikometrik standardizasyon (madde korelasyonları, faktör analizi, iç tutarlık katsayısı vb.), karşılaştırma ve ilişki arama istatistikleri (ortalamaların karşılaştırılması ve korelasyon testleri vb) değerlendirilmiştir. GGMÖ' nin psikometrik ölçümleri ve doğrulayıcı faktör analizi sonuçları güvenilir düzeyde bulundu. Katılımcıların yaş ortalaması 31,46±12, BKİ ortalaması 24,28±5,10 ve genital görünüme verilen önem puan ortalaması 6,31±2,85 idi. Katılımcıların, %49, 8 (n=118)' inin cinsel aktif olduğu ve %67,1 (n=159)'nin görünümü iyileştirmek amacıyla kozmetik ürünler kullandığı belirlendi. Katılımcıların“GGMÖ”ve alt boyutları, GSA ve RBSDÖ- KF' ndan aldıkları puanlar ile“yaş”ve“görünüme verilen önem”değişkenleri arasında bir ilişki olduğu ve puanların“eğitim”,“medeni durum”çalışma durumu“, ”kiminle yaşandığı“, ”cinsel aktif olma“ ve ”doğum yapma durumu" ile farklılaştığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine genital appearance satisfaction and psychosocial aspects of women. In addition to understanding the factors that play a role in the development of women's genital appearance deficiency and the current situation, it's thought that it'll help to understand challenging structures at individual and social level in development and maintenance of self-esteem. The sample consists of 18-65 years old women.“Information Form”,“Rosenberg SelfEsteem Scale-Short Form (RSES-SF)”,“General Health Questionnaire”,“Genital Appearance Satisfaction Scale (GASS)”was used to collect data. By using the SPSS 24.0 package program the data were analyzed descriptive and comparison statistics and correlation tests. In the validity and reliability study of GASS, psychometric standardization (item correlations, factor analysis, internal consistency coefficient, etc.), comparison and relationship search statistics (comparison of averages and correlation tests, etc.) were used. Psychometric measurements of GASS and confirmatory factor analysis results were found to be reliable. Mean of age and BMI respectively were 31.46±12, 24.28±5.10, mean of score of importance given to genital appearance was 6.31±2.85. It was found that 49.8% (n=118) of participants were sexually active, 67.1% (n=159) used cosmetic products to improve their appearance. It was found that there was a relationship between participants GASS and its subdimensions, GHQ and RSES-SF scores, and age, importance given to appearance scores differed by education, marital status, working status, who lived with, sexually active, giving birth.