İnfertilite tedavisi alan ve almayan kadınların gebeliğe uyumlarının karşılaştırılması
Comparing the adaptation to pregnancy in women receiving and not receiving infertility treatment
- Tez No: 687903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÜLEÇ ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı infertilite tedavisi alan ve almayan kadınların gebeliğe uyumlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Şubat-Nisan 2021 tarihleri arasında COVID-19 pandemisi nedeniyle yüz yüze veri toplanamadığı için web ortamında online olarak yürütülmüştür. Veriler Google formlar üzerinden online oluşturulan veri toplama formu kullanılarak, Facebook ve Instagram'da infertilite ve gebelik ile ilgili sayfa/grupların yöneticisinden izin alındıktan sonra ilgili sayfa/grupları takip eden gebelere ulaşılarak toplanmıştır. İnfertilite tedavisi alan grup için 51, almayan grup için 123 olmak üzere toplam 174 gebe araştırmaya dahil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla bireylerin tanıtıcı özelliklerini içeren Tanıtıcı Bilgi Formu ve“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)”kullanılmıştır. Veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde betimleyici istatistikler, ki kare testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to compare the adaptation to pregnancy in women receiving and not receiving infertility treatment. Materials and Methods: The study was carried out online in Web environment between February-April 2021. The data were collected by using the data collection form created online through Google forms, by reaching the pregnant women who followed the relevant pages/groups after obtaining permission from the administrator of the page/groups related to infertility and pregnancy on Facebook and Instagram.The study included 51 pregnant women for the group receiving infertility treatment, 123 pregnant women for the group not receiving infertility treatment and a total of 174 pregnant women. In order to collect data, the Introductory Information Form containing introductory characteristics of individuals and the“Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ)”were used. The data was analyzed via the SPSS. In evaluation of the data, descriptive statistics, Chi-square test, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used.