Kamu hastanelerinde yiyecek içecek hizmetleri organizasyonunun yatan hasta tatmini açısından değerlendirilmesi ve Eskişehir'deki hastanelerde bir uygulama
Evaluation of catering cervices organizations in public haspitals abaut inpatient satisfaction and an aplication in hospitals of Eskişehir
  1. Tez No: 73488
  2. Yazar: SAİME AYDA ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Hastaneler karmaşık yapıya sahip organizasyonlardır. Hastanelerin en önemli amacı hastayı tekrar eski sağlığına kavuşturmaktır. Sağlıklı yaşamak için gerekli koşullardan biri ve en önemlisi yeterli ve dengeli beslenmedir. Bu bağlamda hastanelerde yiyecek-içecek hizmetleri tüm hastaneyi ilgilendiren bir süreç niteliği taşımaktadır. Yapılan bu çalışmada hastanelerdeki yiyecek-içecek hizmet organizasyonu incelenmiş ve yatan hastaların yiyecek hizmetlerinden tatmin düzeyi araştırılmış ve bunun kaliteye olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Hastanelerde yeterli ve dengeli beslenmenin hastanın iyileşmesinde ve mutluluğunda önemli rol oynaması ve sunulan yiyecek-içecek hizmetlerinden duyulan memnuniyetsizlik yiyecek, enerji ve işgücü israfına yol açması yiyecek-içecek hizmetleri yönetimine gereken önem ve titizliğin gösterilmesini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospitals are organizations that have got owner complex structures. The most important goals of hospitals are to provide the patients former healthy. One of the necessary condition to live healthy is sufficient and balanced nutricition. Catering services in the hospital bears quality process that concerned the whole of hospital. This process takes form phases like to buy, to store, to prepare, to cook and to service. In this study, he catering organization in hospitals and the satisfaction levels of the patients were examined. Also, the effect of this on quality was tiled to be determined. Sufficient and balanced nutrition in hospitals plays a port in happiness of patients. Un pleasant catering services that supplied to open a rood prodigality of energy and work power and therefore the management of catering services needs particular importance.