Hastanelerde toplu beslenme sistemi (Hopa Devlet Hastanesi örneği)
Cateri̇ng system i̇n hospi̇tals (Example of hopa state hospi̇tal)
  1. Tez No: 380233
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde hastanelerin yemek hizmetlerinin, dış kaynaktan karşılanması ile gerçekten maddi avantaj elde edip etmediklerini göstermek ve toplu beslenme sistemlerinin önemine, dikkat çekmek amacıyla bu çalışma yürütüldü. Bu amaçla çalışma teori ve uygulama olarak hazırlanmış ve üç bölüm halinde planlanmıştır. Çalışmada, hastane yemek hizmetlerinde dış kaynak kullanımının günümüz koşullarında ne gibi olumsuzluklara neden olabileceğine değinilmiştir. Uygulama olarak kendi yemeğini doğrudan karşılayan Hopa Devlet Hastanesinin yiyecek maliyetleri incelenmiş ve hastanenin bir kişiye düşen yiyecek maliyeti ortaya çıkartılmıştır. Hopa Devlet Hastanesinin ortalama 3,27¨ ye karşıladığı 3 kaplık bir menüyü, Rize'deki bölge hastaneleri, aynı kalitede menüyü ortalama 3,92¨ ye mal ettikleri tespit edilmiştir. Buna göre, hastane toplu yemek sistemlerinin devletçilik ve kamu yönetimi anlayışı içerisinde Kamu Hastaneler Birliği bünyesinde oluşturulacak yeni bir yönetim modeliyle yeniden düzenlenerek daha da iyileştirilebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Toplu beslenme, Hastane, Yiyecek Maliyetleri
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to indicate whether current hospital food services actually get to meet the financial advantages of outsourcing and attract attention the importance of catering system. For this purpose, the study was prepared in theory and practice and is designed in three sections. In the study, has been mentioned about hospital food services in outsourcing that can cause negative effects such as what in today's conditions. Applications that, examined the food costs of Hopa State Hospital and the hospital that meet itself food directly and was revealed to a person falling food costs in the hospital. İt were detected that a menu have had cost ¨3.92 in other area hospitals in Rize while Hopa State Hospital had the cost of ¨3.27. According to this, has concluded that the collective food system of hospitals could be improved more, with a new management model to be established within the Association of Public Hospitals. Keywords : Catering, Hospitals, Food Costs