Hastane işletmeciliğinde verimlilik yönünden halkla ilişkilerin önemi ve Osmangazi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin örgüt yapısı içinde halkla ilişkilerin yeri
The Public relations is importance of hospital and Hospital of Osmangazi University in bringing up the organizational sifacation of the departmental public relations
- Tez No: 73487
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Hastaneler, günümüzün en karmaşık örgütleri olmaları nedeniyle oldukça yoğun potansiyel sorunlarla karşı karşıya olan işletmelerdir. Bu anlamda, halkla ilişkiler hastanelerin potansiyel sorunlarının verimlilik yönünden çözümünde oldukça önemli katkılar sağlayabilir. Bu tez çalışmasının amacı; hastane işletmeciliğinde halkla ilişkilerin verimlilik açısından öneminin ortaya konulması ve 900 yatak kapasiteli olarak planlanan ve oldukça karmaşık bir örgüt yapısına sahip Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinin örgütsel yapısının incelenerek verimlilik açısından halkla ilişkiler gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimler doğrultusunda halkla ilişkiler bölümünün örgütsel yerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla, hastanelerde verimlilik artırıcı bir uygulama olarak halkla ilişkilerin önemi ortaya konulmuş; Ülkemiz hastanelerinin örgütsel yapıları içinde halkla ilişkilerinin yeri incelenmiş ve ortaya konulmaya çalışılan verimlilik yönünden halkla ilişkilerin örgütsel performans göstergelerini artırıcı özelliklerine rağmen Ülkemiz kamu hastanelerinde halkla ilişkilerin posta ve danışma memurluğu şeklinde algılandığı ve uygulanıldığı sonucuna varılmıştır. Verimlilik yönünden hastanelerin örgütsel performans göstergelerini artırıcı önemli katkılar sağlayabilecek halkla ilişkileriv bölümlerinin oluşturulması ve oluşturulacak bu bölümün kurmay yetkisi ile işlevlerini yerine getireceği düşünülerek örgütün en üst yönetim organına bağlı olarak görev yapmasının gerekliliği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because the hospitals are the most complicated organizations at present these establishments most likely come face to face with rather intensive potential problems. In this sence public relations may provide guide important contributions to the potential problems of hospitals interms of solving them productively. The purpose of this study is bringing up the importance of Public Relations iregarding its productivity and is determining the requirements of public relations of education, application and research Hospital of Osmangazi University which has planned as a hospital with 900 beds and has another complicated Organizational Structure by Studying the Organisational Structure of Osmangazi University Hospital returns of productivity and is bringing up the organisational sifcation of the departmental public relations. For this purpose the importantce of public relations has been considaed as a productivity- increasing application in hospitals in our country studied and it has been decided that public relations are perceived and applied as postaland consulting officials are our public hospitals. In spite of its featwes increasing th organizational performance indicators of public relations intern of their produtivity tried to be brought up. Constituting the deportmants of public relations, which are able to provide preductively the important construtions increasingvi organisational performance indiaters of hospitals and the fact that the department face constituted may carry out its fuctions with staff autherizm and the fact that amost charged with as an organ deparding on suplier management organ are pointed out.