Femur boynu yerleşimli lokal agresif benign kemik tümörlerinin eksizyonu sonrası profilaktik tespit yöntemlerinin kompozit kemik modelleri üzerinde biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of prophylactic fixation methods on composite bone models after excision of local aggressive benign bone tumors of the femoral neck
- Tez No: 734893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Proksimal femur lokal agresif kemik tümörlerinin sık görüldüğü bölgedir. Tümörün patolojik kırık riskini belirleyip profilaktik tespitinin yapılması önemlidir. Literatürde bu amaçla yapılmış optimal fiksasyon yöntemi seçimiyle ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada femur boynundaki defektlerin eksizyonu sonrası kullanılabilecek farklı tespit yöntemleri biyomekanik olarak karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 35 adet 3. jenerasyon kompozit femur kemik modeli kullanılmıştır. Kemik modelleri 7'şer şekilde 5 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 2'de femur boynunda %50 defekt ve izole çimento uygulandı. Grup 3'te femur boynunda %50 defekt ve ters üçgen kanüle vida konfigürasyonu uygulandı. Grup 4'te femur boynunda %50 defekt ve ters üçgen kanüle vida + medial plak uygulandı. Grup 5'te femur boynunda %50 defekt ve dinamik kalça vidası (DKV) uygulandı. Tüm gruplarda aksiyel ve rotasyonel kuvvetler uygulanarak, biyomekanik rijitlikleri ve kırılma kuvvetleri ölçüldü. Bulgular: Grup 1 (kontrol grubu) ile grup 5 (%50 defekt + DKV), grup 4 (medial plak + kanüle vida) arasında eksenel rijitlik, torsiyonel rijitlik ve kırılma kuvveti açısından istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p>0,05). DKV (grup 5) veya medial plak + kanüle vidalarla (grup 4) tespit uygulanan grupların mukavemetinin sağlam femurlar (kontrol grubu) kadar dayanıklı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The proximal femur is common site of locally aggressive bone tumors. It is important to determine the risk of pathological fracture and prophylactic fixation of the tumor. In the literature, there are not enough studies on the selection of the optimal fixation method for this purpose. In this study, different fixation methods that can be used after excision of the defects in the femoral neck were compared biomechanically. Materials and Methods: In our study, 35 3rd generation composite femoral bone models were used. Bone models were divided into 5 groups as 7 each. No procedure was applied to group 1 control group. In group 2, 50% defect and isolated cement were applied in the femoral neck. In group 3, 50% defect in the femoral neck and inverted triangle configuration cannulated screws were applied. In group 4, 50% defect in the femoral neck and inverted triangle cannulated screws + medial plate were applied. In group 5, 50% defect in the femoral neck and dynamic hip screw (DHS) were applied. Biomechanical rigidity and failure loads were measured by applying axial and rotational forces in all groups. Results: There was no statistically significant difference between group 1 (control group) and group 5 (50% defect + DHS), group 4 (medial plate + cannulated screw) in terms of axial stiffness, torsional stiffness and failure load (p>0.05). It was determined that the strength of the groups that were fixed with DHS (group 5) or medial plate + cannulated screws (group 4) was as strong as the intact femurs (control group).