İntrakraniyal kanaması olan prematüre bebeklerin nörolojik gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of neurological development of premature infants with intracranial hemorrhage
- Tez No: 734904
- Danışmanlar: UZMAN YAKUP YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Preterm doğum öykülü, intrakraniyal kanamalı ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYBÜ) yatışı olan hastalarda nörolojik gelişimin değerlendirilmesi ve perinatal, neonatal olası risk etkenlerinin sonuçlar üzerindeki etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2015-Ekim 2021 tarihleri arasında, preterm doğum öykülü, intrakranyal kanamalı ve yenidoğan yoğun bakım yatışı olan, hastanemizde doğan 40 hasta ve bu hastalarla benzer gestasyon haftasında, benzer doğum kilo ve boyunda kliniğimizde doğmuş, aynı yaş grubundaki 40 kontrol grubu vakası çalışmaya alınmıştır. Vakalar 'Ages and Stages Questionnaries' (ASQ) ve 'Ages and Stages Questionnaries: Social-Emotional' (ASQ:SE) gelişimsel tarama testlerinin Türkçe versiyonları ile ailelere rutin, kendi hastalıkları ile randevu alarak prematüre poliklinik kontrolüne geldikleri zaman anket yapılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca yine kayıtlı veriler aracılığıyla vakalara ait prenatal, natal ve postnatal verilerine hastanemiz veri tabanından (geçmiş epikriz ve hasta dosyalarından) ulaşılmış olup her iki grup arasında ve grupların kendi içinde değişkenlerin karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It was aimed to evaluate the neurological development and to investigate the effects of possible perinatal and neonatal risk factors on outcomes in patients with a history of preterm birth, intracranial hemorrhage and hospitalization in the neonatal intensive care unit (NICU). Material and Method: Forty patients with a history of preterm birth, intracranial hemorrhage and neonatal intensive care hospitalization at the Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital of the University of Health Sciences, between January 2015 and October 2021, were born in our hospital at a similar gestational age, with a similar birth weight and height. 40 control group cases born in our clinic and in the same age group will be included in the study. The cases were evaluated with the Turkish versions of the 'Ages and Stages Questionnaries' (ASQ) and 'Ages and Stages Questionnaries: Social-Emotional' (ASQ:SE) developmental screening tests, by conducting a questionnaire with the families when they came to the premature outpatient clinic control by making an appointment with their families routinely with their own diseases. In addition, prenatal, natal and postnatal data of the cases were obtained from the database of our hospital (past epicrisis and patient files) through the recorded data, and comparisons of the variables between both groups and within the groups were made.