Acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin motivasyon ve performansları üzerindeki etkileri
The effects of training and development in emergency health services on staff motivation and performance
  1. Tez No: 734903
  2. Yazar: PEMBE BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Healthcare Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sağlık doğuştan kazanılmış bir haktır ve insanlar sağlıklı yaşamak için sağlık kurumlarından faydalanmaktadır. Sağlık hizmetleri toplum sağlığının hastalıklardan korunması, teşhis, tedavi ve bakımlarının yapılmasını içeren emek yoğun hizmetlerdir. Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde en önemli faktör küreselleşme ile işletmelerin de önemini kabul ettikleri insan kaynağıdır. Teknolojik gelişmelere çalışanların uyum sağlaması ve zamanla yetersiz kalan bilgilerinin güncellenmesi için kurum tarafından belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan planlı ve sürekli eğitimlere çalışanların katılmaları gerekir. Eğitim kurumlarda çalışanlara değer verildiğinin en önemli göstergesidir. Kaliteli hizmet sunumu ve hasta memnuniyeti için öncelikle bir iç müşteri olan sağlık çalışanlarının iş tatmini ve memnuniyeti sağlanmalıdır. Sağlık çalışanları işletmenin amaçlarına uygun, etkin ve verimli olarak çalışabilmeleri için motive edilmelidir. Eğitim ve geliştirme, çalışanların olumlu motive edilmesi ve performansının artırılmasına katkı sağlayan etkili bir araçtır. Eğitim ve geliştirme, işletmenin performansını iyileştiren, çalışanların etkinlik ve verimliliğini artıran önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada eğitim ve geliştirme, motivasyon ve performans kavramları ele alındıktan sonra, acil sağlık hizmetlerinde eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin çalışanların motivasyon ve performanslarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health is a birthright and people benefit from health institutions to live a healthy life. Health services are labor-intensive services that include the protection of public health from diseases, diagnosis, treatment and maintenance. The most important factor in the execution of health services is the human resource, which businesses accept the importance of with globalization. Employees should participate in planned and continuous trainings prepared in line with the needs determined by the institution for adapting to technological developments and to update their insufficient knowledge over time. Training is the most important indicator that employees are valued in institutions. First of all, health workers are internal customers. Their job satisfaction should be ensured in order to provide quality service and patient satisfaction. Health workers should be motivated to work effectively in accordance with the objectives of the enterprise. Training and development is an effective tool that contributes to motivation and increasing performance of employees. Training and development is one of the important factors that improve the performance of the enterprise and increase the efficiency and productivity of the employees. In this study, the effects of training and development activities on the motivation and performance of employees in emergency health services were examined after considering the concepts of training and development, motivation and performance.