The relationship of polymorphism with patients with diabetic retinopathy in the Turkish community
Angptl8 rs2278426 (C/T) ve rs892066 (C/G) polimorfizmlerinin Türk toplumundaki diyabetik retinopati hastalarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 734937
  2. Yazar: KÜRŞAT KARGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diyabet, beraberinde pek çok organda da hasara neden olabilen metabolik bir hastalık olup zarar verdiği organlardan biri de gözdür. Diyabete bağlı göz hastalıkları içerisinde en sık görüleni Diyabetik Retinopati (DR) yetişkinlerde önemli bir körlük sebebidir ve retina tabakasındaki damar yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar ve erken evrelerde belirti vermediği için sinsi bir hastalıktır. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda DR'nin kesin etiyolojisi hala tam olarak anlaşılamamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen kanıtlar ile genetik faktörlerin bu hastalığın patojenik mekanizmasında önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Anjiopoetin benzeri protein8 (ANGPTL8); başlıca karaciğer olmak üzere beyaz ve kahverengi yağ dokusundan salınan peptid yapılı bir hormondur. Lokasyon olarak 19. kromozom üzerinde bulunan, c19orf8 olarak ifade edilen, DOCK6'nın ilgili intronunda bulunan bir gendir. İlk olarak 2012 yılında tanımlanan ANGPTL8 veya betatrofin, lipid metabolizmasındaki salgılama rolü nedeniyle glikoproteinin yeni bir üyesi olarak tanımlanmıştır. İnsan karaciğerinde bol miktarda eksprese edilmektedir.ANGPTL8'in, glukoz ve lipid metabolizmasıyla ilişkili bir protein olduğu da ifade edilmiştir. Bu neden le, ANGPTL8 rs2278426 (C/T) ve rs892066 (C/G) polimorfizmlerinin DR riski ile ilişkisini inceledik. T2DM'ye bağlı retinopati oluşmuş 104 hastadan oluşan ve herhangi bir sebebe bağlı retinopatisi bulunmayan, obez olmayan ve diyabet olmayan, ek hastalığı ve lipid metabolizma bozukluğu olmayan benzer yaş ve cinsiyetteki 102 sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Örnekler DNA izolasyonu sonrası uygun kitler ile Real-time PCR ile çalışılarak sonuçlar elde edildi. DR hastaların % 46 erkek iken % 54 kadın olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda ANGPTL 8 genine ait rs2278426 alleli ile rs892066 alleli arasında pozitif yönlü bir korelasyon ilişkisi tespit edilirken, DR ile kontrol arasında ANGPTL8 genine ait genotip ve allel dağılımı açısında anlamlı bir ilişki gözlemlemedik. Diyabet yılı ve insülin kullanan hastalar ile rs2278426 arasında anlamlı ilişki bulundu. rs2278426 alleli mutant olan hastalarda insülin kullanmanın ve diyabet
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease that can cause damage to many organs, and one of the organs it damages is the eye. Diabetic Retinopathy (DR), which is the most common diabetes-related eye disease, is an important cause of blindness in adults and occurs with the deterioration of the vascular structure in the retinal layer, and it is an insidious disease because it does not show any symptoms in the early stages. The exact aetiology of DR is still not fully understood in studies conducted to date. Evidence obtained as a result of studies suggests that genetic factors may play an important role in the pathogenic mechanism of this disease. Angiopoietin-like protein 8 (ANGPTL8) is a peptide-structured hormone secreted from white and brown adipose tissue, mainly from the liver. It is a gene located in the relevant intron of DOCK6, expressed (c19orf80), located on chromosome 19th. ANGPTL8 or betatrophin, first identified in 2012, has been identified as a new member of the glycoprotein due to its secretory role in lipid metabolism. It is abundantly expressed in the human liver. It has also been stated that ANGPTL8 is a protein associated with glucose and lipid metabolism. Therefore, we examined the association of ANGPTL8 rs2278426 (C/T) and rs892066 (C/G) polymorphisms with DR risk. 104-patients experimental group with retinopathy due to T2DM and the 102-patients control group of similar age and gender, who did not have retinopathy due to any cause, were not obese, did not have diabetes, did not have comorbidities and lipid metabolism disorders were formed. After the DNA isolation of the samples, the results were obtained by working with appropriate kits and Real-time PCR. It was determined that 46% of DR patients were male and 54% were female. In our study, a positive correlation was found between the rs2278426 allele of the ANGPTL8 gene and the rs892066 allele, but we did not observe a significant relationship between DR and control in terms of genotype and allele distribution of the ANGPTL8 gene.