Diyabetik periferal nöropatisi olan tip 2 diyabetli hastalarda sinir ileti hızı ile UCP2 geni promoter bölgesinde bulunan -866G/A polimorfizminin ve A alleli sıklığının ilişkisi
Relationship between nerve conduction velocity with uncoupling protein 2 promoter polymorphism -866G/A and A allel frequency in type 2 diabetic patients with diabetic peripheral neuropathy
  1. Tez No: 194582
  2. Yazar: ZÜBEYDE ŞEBNEM AKTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETDiyabetik periferal nöropatisi olan tip 2 diyabetli hastalarda sinir ileti hızı ileUCP2 geni promoter bölgesinde bulunan -866G/A polimorfizminin ve A allelisıklığının ilişkisiDr. Z. Şebnem Aktaran, Uzmanlık Tezi, Endokrinoloji ve Metabolizma HastalıklarıBilim Dalı, Prof. Dr. Ersin Akarsu, Mayıs 2007, 64 sayfaDiyabetik periferal nöropati (DPN) gelişiminin bireysel olarak farklılık göstermesigenetik predispozisyonun da katkısı olduğunu düşündürmektedir. Bu nedenlediabetes mellitusta (DM) uncoupling protein 2 (UCP2) genin artmış ekspresyonu ilekarakterize -866G/A polimorfizmi ve A alleli sıklığının sinir ileti hızları (SİH) ve klinikfaktörlerle ilişkisi araştırıldı. Çalışmada 370 tip 2 DM'lu hastada subjektif nöropatisemptomları, nörolojik muayene ve elektrofizyolojik ölçümler değerlendirildi. DPNtanısı alan hastalar UCP2 genotipine göre Grup 1 (G/G) ve Grup 2 (G/A+A/A) olarakayrıldı. Klinik özellikler ve SİH karşılaştırıldı. SİH yavaşlamasında etkili olan bağımsızrisk faktörleri belirlendi. İstatistiksel analizde grup karşılaştırmalarında Mann WhitneyU-testi veya Fisher Kesin kikare testi, bağıntı analizinde Pearson korelasyonu,bağımsız risk faktörlerinin belirlenmesinde multiple regresyon analizi (MRA) veANOVA kullanıldı. DPN %46.2 oranındaydı ve HbA1c, DM süresi, DM başlama yaşıve diğer mikrovasküler komplikasyonlarla ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRelationship between nerve conduction velocity with uncoupling protein 2promoter polymorphism -866G/A and A allel frequency in type 2 diabeticpatients with diabetic peripheral neuropathyDr. Z. Sebnem Aktaran, Residency thesis, Division of Endocrinology and MetabolismDisease, Coordinator: Prof. Dr. Ersin Akarsu, May 2007, 64 pagesProgression of the diabetic peripheral neuropathy (DPN) demonstrated differences inthe individual considered the contribution of genetic predisposition. We aim to studythe relationship between the -866G/A polymorphism in the promoter region of theuncoupling protein 2 (UCP2) which enhances transcriptional activity and A allelefrequency with nerve conduction velocities (NCV) and clinical factors. We compared370 type 2 diabetic patients with healthy control. Subjective neuropatic symptoms,neurologic examination and electrophysiologic measurements were evaluated.Diabetic patients were divided into two groups Group 1: (G/G) and Group 2:(G/A+A/A) according to genotype. Clinical features and NCV were compared andalso independent risk factors of the DPN were defined. The comparison of twoindependent group was performed with Mann Whitney U-test or Fisher?s Exact test.Relationship between NCV with UCP2 genotype and cinical factors assessed throughmultiple regression analysis (MRA) and ANOVA. Pearson correlation was performedfor correlation analysis. DPN was present in 46.2 % of the cases. DPN wassignificantly correlated with HbA1c, duration of DM, age at DM onset, retinopathy andnephropathy.