Pisagor bulanık kümeler için benzerlik ölçüleri ve bazı karar verme uygulamaları
Similarity measures for Pythagorean fuzzy sets and somedecision making applications
  1. Tez No: 734947
  2. Yazar: BÜŞRA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, bulanık küme, sezgisel bulanık küme gibi bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, teze adını veren Pisagor bulanık küme kavramı detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. Pisagor üyelik dereceleri ve Pisagor bulanık kümeler arasındaki bazı küme işlemlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, ilk olarak Pisagor bulanık kümeler için bazı benzerlik ölçüleri tanıtılmış ve sonrasında bazı kosinüs ve kotanjant tabanlı benzerlik ölçüleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, Pisagor bulanık nokta kavramı tanıtılıp bazı özellikleri incelenmiştir. Altıncı bölümde, Pisagor bulanık kümeler ile bazı karar verme uygulamaları yapılmıştır. Aslında bir örüntü tanıma problemi incelenip yorumlanmıştır. Son kısımda ise tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In Chapter 2, some basic concepts such as fuzzy set and intuitionistic fuzzy set are given. In Chapter 3, the concept of the Pythagorean fuzzy set, which gives its name to the thesis, is explained in detail. The Pythagorean fuzzy membership degrees and some set theoretic operations between Pythagorean fuzzy sets are given. In Chapter 4, some similarity measures are recalled for Pythagorean fuzzy sets, and then some cosine and cotangent based similarity measures are examined. In Chapter 5, the concept of Pythagorean fuzzy point is recalled and some properties are studied. In Chapter 6, some decision making applications with Pythagorean fuzzy sets are discussed. Indeed, a pattern recognition problem is analyzed and interpreted. In the last chapter, a general evaluation of the thesis is made.