Geleceğin kolektif güvenlik sistemi üzerine: Ebedi barış ve Avrupa ahenginden alınabilecek dersler
On the collective security system of the future: Lessons from perpetual peace and concert of Europe
- Tez No: 734948
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu araştırma projesi, 1815-1848 arasında beş büyük gücün ortak çıkarları doğrultusunda kurdukları Avrupa Ahengi sisteminin, Kosova Krizi döneminde Birleşmiş Milletler'in işletmeye çalıştığı kolektif güvenlik sistemi ile karşılaştırılması sonucunda küresel bir güvenlik sistemi içinde çalışabilecek kolektif güvenlik modeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın diğer amacı; güç dengesi, güç geçişi, Avrupa Ahengi, kolektif savunma ve kolektif güvenlik gibi kavramların incelenmesi suretiyle barış çalışmaları ve çatışma çözümlemeleri alanlarına Ebedi Barış kuramı çerçevesinde katkıda bulunmaktır. Bunun yanı sıra elde edilen verilerin incelenmesi ile sadece geçmişte yaşanan iki olayın karşılaştırılması yapılmayacak aynı zamanda gelecekte yer alması muhtemel güvenlik sistemlerinin hangi parametreler üzerinden inşa edilmesi gerektiğine değinilecektir. Bu kapsamda ortaya koyulan model yanlışlanabilirlik ve tekrar edilebilirlik hedefine en yakın şekilde tasarlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to create a model of a global security system by comparing the Concert of Europe, which was established between 1815-1848 in accordance with the common interests of the five great powers, with the collective security system of the United Nations organization's acts during the Kosovo Crisis. The other aim of this research is to contribute to the fields of peace studies and conflict resolution by analyzing concepts such as balance of power, power transition, concert of Europe, collective defense and collective security in view of Perpetual Peace. In addition, by examining the data, not only will the two crises in the past be compared, but also it will be mentioned on which parameters the security systems that are likely to take place in the future should be built. In this context, the model put forward will be falsified and it will be tried to be designed as much as possible to the target of repeatability.