Bürokrasinin kamu harcamaları üzerindeki artırıcı etkisi
Increasing influence of bureaucracy over the public expenditure
- Tez No: 73495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Kamusal tercihler kuramına göre, ekonomik yapısı ne olursa olsun, ülkelerin kamu harcamalarına ilişkin kararları üzerinde dört faktör etkili olmaktadır. Bu faktörler; siyasi partiler, seçmenler, baskı grupları ve bürokrasidir. Çalışmada, bu faktörlerden bürokrasi incelenmiştir. Bürokrasi kamu harcamaları üzerinde artırıcı etkiye sahiptir. Çalışmanın amacı, bu artırıcı etkilere ilişkin olarak yapılan ampirik çalışmaları temel alarak, bürokratların kamu harcamalarını nasıl ve hangi yollarla artırdıklarını ve bu sorunun nasıl azaltılabileceğine ilişkin önerilen çözümleri ortaya koymaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, bürokrasi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bürokrasinin kamu harcamalarını artırma eğilimlerinin nedenleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, bürokrasinin kamu harcamaları üzerindeki etkilerine ilişkin modeller ve bu modeller doğrultusunda, bürokrasinin kamu harcamaları üzerindeki artırıcı etkisinin belirli ölçüde azaltılması amacı ile önerilen çözümlere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın tümünün özeti yapılmış ve önemli noktalar vurgulanmaya çalışılmıştır. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the public choice theory, four factors are efficient over the decisions related to the public expenditure of the countries regardless of their economic structures. These factors are political parties, voters, pressure groups and bureaucracy. This paper examines the bureaucracy. Bureaucracy has increasing influences over public expenditure. Aim of the thesis, being based on the emprical studies about these increasing influences of bureaucracy over the public expenditure, is to put forward the proposed solutions about which ways and how the bureaucrats increase the public expenditure, and how this problem can be solved. The thesis is composed of three chapters. In the first chapter, general information about bureaucracy is given. Second chapter deals with the reasons of increasing tendencies in the public expenditure. Third chapter points out the models and the solutions proposed in line with these models to reduce to some extent the increasing influence of bureaucracy over the public expenditure. Final chapter introduces the summary of the entire paper and highligts the significant points. IV