Havayolu işletmelerinde kriz yönetimi ve bir model önerisi
Crisis management in airline organisations and a model proposal
  1. Tez No: 73494
  2. Yazar: DERYA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATIF BİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ill ÖZET Kriz yönetimi 80'lerin başında halkla ilişkiler alanında uzmanlık alanı olarak başlamıştır. Sosyal, politik ve teknolojik gelişmeler halkla ilişkilerin kriz yönetimi üzerinde yoğunlaşmasını sağlamıştır. Kriz yönetimi, krizin yol açtığı zararları azaltmak ve kontrol etmek amacıyla yapılan bir faaliyettir. Kriz anında krizi rasyonel olarak yönetebilmek için bir planlama ve hazırlık sürecini gerçekleştirmek gerekir. Bu yüzden kriz yönetimi kriz ortaya çıkmadan önce başlayan, kriz sona erdikten sonra da devam eden bir süreçtir. Günümüzde havayollarının karşılaşabileceği krizler ve etkileme boyutları oldukça artmıştır. Bu kriz risklerini ve kaçınılmaz olarak ortaya çıkan krizleri yönetmek gerekmektedir. Bu yüzden havayolları bugünkü rekabet ortamında, uyguladıkları kriz yönetimi programları ile imaj ve ünlerini sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Bu araştırmada, ilk bölümde halkla ilişkilerin gelişimi ve halkla ilişkileri kriz yönetimi kavramına yönelten etmenlere yer verilmiştir. İkinci bölümde kriz yönetimi planlama süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bu planların uygulama aşaması ele alınmıştır. Son bölümde ise, bir havayolu için Kriz Yönetim Modeli önerilmiştir. Bu doğrultuda Türk Hava Yolları'nın kriz yönetimine ilişkin çalışmaları ve TWA'in Uçuş 800 krizi karşısında uyguladığı kriz yönetim çalışmaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Crisis Management has appeared as a specialty area in the public relations field since the beginning of 80's. Some political, social and technological improvements have caused crisis management to become intensified in public relations. Crisis management is the use of public relations to minimize and control harm arising from a crisis situation. On the other hand, it is necessary to have a preparation and planning process to control and manage crisis rationally after crisis has occurred. Therefore, crisis management is a process starting before the crisis occurs and continuing after the crisis. Today the crisis risks that airlines may be faced with and the effects of those risks have been increasing. There is a need for crisis management to control those risks and inevitable crises. For this reason, airlines are trying to strengthen their image and reputation through their crisis management programs and in order to survive in this competitive environment. In this research, the first chapter includes the development of public relations concept and the reasons causing public relations to emphasize in crisis management. In the second chapter, the crisis planning process has been analyzed. In the third chapter, the application of crisis plans has been studied. In the last chapter, a crisis management model for an airline has been recommended. Then, the crisis management process in Turkish Airlines and TWA's Flight 800 crisis process have been evaluated.