Investigation of serum irisin, adropin and preptin values in obese, NON-obese and T2DM individuals
Obez ve obez olmayan kişilerde serum irisin, adropin ve preptin değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 734950
  2. Yazar: SHİLAN RAHAD ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Obezite, tüm dünyada hızla yayılan ve birçok hastalığın altında yatan temel etkenlerden biridir. Günümüzde periferik dokuların endokrin fonksiyonları, kuvvet homeostazının rehberliğinde önem kazanmaktadır. İrisin, adropin sonra preptin, kuvvet homeostazının kılavuzunda yer alan yeni keşfedilen endokrin faktörlerdir. İrisin, kas kaynaklı bir proteindir ve beyaz yağ dokusunu kahverengi yağ dokusuna dönüştürerek enerji harcamasına neden olur. Adropin, güç homeostazını düzenlemede ve insülin yanıtını korumada rol oynayan ENHO geni aracılığıyla kodlanan bir proteindir. Preptin, pankreasın β hücrelerinden insülin yoluyla birlikte emilen bir peptit hormonudur. Bu enerji düzenleyici peptitlerin T2DM ve T2DM ile mücadelede hücresel iletişimde rol oynayarak klinik fayda sağlayabileceği düşünülmektedir. Çalışmamız 18 50 yaş arası, fazla kilolu veya obez (n= 59), sağlıklı (kontrol, n=59) ve T2DM (n= 59) bireylerden oluşmaktadır. Tüm kan örnekleri jel tüpe alındı, 4°C'de 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildi. Serum kısmı incelenmek üzere bir proteaz inhibitörü olan aprotinin içeren Eppendorf tüplerine ayrılmış ve çalışma gününe kadar -20°C'de derin dondurucuda saklanmıştır. Kan alımı tamamlandı ktan sonra, ticari olarak temin edilebilen ELISA kitleri kullanılarak kan serumu örneklerinde irisin, adropin ve preptin seviyeleri analiz edilecektir. Ticari olarak temin edilebilen bir ELISA kiti kullanılarak hazırlanan serum örneklerinde irisin, adropinve preptin miktarı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the main factors spreading rapidly all over the world and underlying many diseases. Today, the endocrine functions of peripheral tissues gain importance in the guideline of strength homeostasis. Irisin, adropin then preptin are newly discovered endocrine factors involved in the guideline of strength homeostasis. Irisin is a muscle-derived protein and reasons energy spending by altering white adipose tissue to brown adipose tissue. Adropin is a protein encoded via the ENHO gene, which acting a role in regulating strength homeostasis and keeping insulin response. Preptin is a peptide hormone absorbed together through insulin from the β cells of the pancreas. It is thought that these energy regulatory peptides may provide clinical benefit by playing a role in cellular communication in the fight against and T2DM. Our study consists of individuals aged 18-50 years, who are overweight or obese (n= 59) , healthy (control, n=59) and T2DM (n= 59) . All blood samples were taken in to gel tube, centrifuged for 10 minutes at 3500 rpm by the side of 4°C. The serum portion stayed separated into Eppendorf tubes containing aprotinin, a protease inhibitor, to be studied, and stored in a deep freezer at -20°C until the study day. After the blood collection was completed, Irisin, adropin and preptin levels will be analysed in blood serum samples, using commercially obtainable ELISA kits. The amount of irisin, adropin and preptin was examined in serum samples prepared using a commercially available ELISA kit.