Investigation of carbapenemase production among carbapenem-resistant pseudomonas aeruginosa isolates
Karbapenem dirençli pseudomonas aeruginosa ızolatlarında karbapenemaz üretiminin araştırılması
- Tez No: 734951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: P. aeruginosa, özellikle bağışıklığı baskılanmış hastalarda hayatı tehdit eden hastane enfeksiyonlarına neden olan fırsatçı bir patojendir. Karbapenemler de dahil olmak üzere mevcut antibiyotiklerin çoğuna oldukça dirençlidir. Karbapenemaz enziminin üretimi, karbapenem direncinin ana mekanizmasıdır ve bu enzimler yüksek oranda aktarılabilir olduklarından ve terapötik seçenekleri kısıtladıklarından dünya çapında ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada karbapenem dirençli P. aeruginosa izolatlarında karbapenemaz üretiminin fenotipik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Tokat-Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına 2016-2019 yılları arasında çeşitli kliniklerden gönderilen, çeşitli örneklerden elde edilen P. aeruginosa izolatları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Toplam 172 izolatın 51'i (%29.7) karbapenem dirençli tespit edilmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. İzolatların identifikasyonları ve antibiyotik duyarlılık testleri Vitek 2 (Biomerieux, France) otomatize sistem ile çalışılmıştır. Karbapenem duyarlılıkları ayrıca disk difüzyon yöntemi ile de belirlenmiştir. İzolatlarda karbapenemaz üretimi basitleştirilmiş ve modifiye edilmiş karbapenem inaktivasyon yöntemleri ile araştırılmıştır. Bulgular: Toplam 51 karbapenem dirençli izolatın 38'i (%74,5) hem imipenem hem de meropeneme dirençli saptanmıştır. Sekiz (%15.7) izolat sadece imipeneme, beş (%9.8) izolat ise meropeneme dirençli bulunmuştur. Tüm izolatların 31'inde (%60.8) modifiye karbapenem inaktivasyon yöntemi ile karbapenemaz üretimi tespit edilmiştir. Ancak basitleştirilmiş karbapenem inaktivasyon yönteminde izolatlarda karbapenemaz üretimi saptanmamıştır. Sonuç: Karbapenem dirençli P. aeruginosa izolatları arasında fenotipik ve genotipik yaklaşımlar kullanılarak karbapenemaz enzimlerinin hızlı teşhisi, karbapenem dirençli izolatların neden olduğu enfeksiyonun bulaşmasını kontrol altına almak ve bunlara bağlı morbidite ve mortaliteyi kontrol etmek için önemlidir. Bu çalışmada karbapenemaz üretiminin tespitinde modifiye karbapenem inaktivasyon testi kolay ve hızlı uygulanabilmesi yönüyle laboratuvarda tercih edilebilecek bir yöntem olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: P. aeruginosa is an opportunistic pathogen that causes life-threatening nosocomial infections, especially in immunocompromised patients. It is highly resistant to most current antibiotics, including carbapenems. Production of the carbapenemase enzyme is the main mechanism of carbapenem resistance and has become a serious health concern worldwide as these enzymes are highly transferable and limit therapeutic options. In this study, it was aimed to investigate carbapenemase production in carbapenem-resistant P. aeruginosa isolates by phenotypic methods. Material and Methods: A total of 172 P. aeruginosa isolates were obtained from different samples sent from various clinics to Tokat-Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital Microbiology Laboratory between 2016-2019 and were evaluated retrospectively. Of the 172 isolates, 51 (29.7%) were found to be carbapenem-resistant and included in the study. Identification and antibiotic susceptibility tests of the isolates were performed with the Vitek 2 (Biomerieux, France) automated system. Carbapenem sensitivities were also determined by the disc diffusion method. Carbapenemase production in isolates was investigated by simplified and modified carbapenem inactivation methods. Results: Of the 51 carbapenem-resistant isolates, 38 (74.5%) were found to be resistant to both imipenem and meropenem. Eight (15.7%) isolates were found resistant to imipenem only, and five (9.8%) isolates were found to be resistant to meropenem. Carbapenemase production was detected in 31 (60.8%) of all isolates by the modified carbapenem inactivation method. However, no carbapenemase production was detected in the isolates in the simplified carbapenem inactivation method. Conclusion: Rapid identification of carbapenemase enzymes among carbapenem-resistant P. aeruginosa isolates using phenotypic and genotypic approaches is important to control the transmission of infection caused by carbapenem-resistant isolates and to control the morbidity and mortality associated with them. In this study, the modified carbapenem inactivation test was seen as a method that can be preferred in the laboratory in terms of its easy and fast application in the detection of carbapenemase production.