SIP, SSP ve CS-Rickart modüllere yakın modüller
Modules close to SIP, SSP and CS-Rickart modules
- Tez No: 734952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TAKIL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde, SIP, SSP, CS ve CS-Rickart modüllerin yapısal özellikleri ve aralarındaki bazı ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla önce çalışmamızda kullanılan modül teori ile ilgili bazı temel tanım, önerme ve teoremler, kanıtlarıyla birlikte sunulmuştur. CS modüller ve özellikleri ortaya konarak, SIP ve SSP modüllerin bazı özellikleri incelenmiştir. SIP ve SSP modül sınıfları ile projektif ve injektif modüller arasındaki ilişkilere dair bazı önerme ve teoremler verilmiştir. Ayrıca heraditary halkalar ile SIP ve SSP modüller arasındaki ilişkiler de verilmiştir. Son olarak, CS-Rickart, relatively CS-Rickart, relatively dual CS-Rickart ve SIP-CS modüllerin bazı özelliklerini içeren önerme ve teoremlerle, CS-Rickart ve SIP-CS modüller aralarındaki ilişkilerle ilgili teoremler ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural properties of SIP, SSP, CS and CS-Rickart modules and some relationships between them are examined. For this purpose, some basic definitions, propositions and theorems related to the module theory used in our study are presented together with their proofs. By revealing CS modules and their properties, some properties of SIP and SSP modules are examined. Some propositions and theorems are given regarding the relations between SIP and SSP module classes and projective and injective modules. In addition, the relationships between the heraditary rings and the SIP and SSP modules are also given. Finally, propositions and theorems containing some properties of CS-Rickart, relatively CS-Rickart, relatively dual CS-Rickart and SIP-CS modules, theorems and results related to the relations between CS-Rickart and SIP-CS modules are given.