Hemşirelik öğrencilerinin mültecilere yönelik tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nursing students attitudes towards refugees and affecting factors
- Tez No: 734956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin mültecilere yönelik tutumlarını ve etkileyen faktörleri saptamak üzere tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde toplam üç üniversitenin (2 devlet, 1 vakıf) hemşirelik fakültesi ve hemşirelik bölümlerinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılları arasında öğrenim gören toplam 1665 hemşirelik öğrencisi, örneklemini ise güç analizi ile belirlenen 646 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri toplanmadan önce, gerekli izinler alındı. Veriler;“Öğrenci Bilgi Formu”ve Suriyeli Sığınmacılarla İlgili Tutum Ölçeği“ aracılığı ile toplandı. Veriler COVİD-19 salgını nedeniyle online ortamda elde edildi. Verilerin analizinde SPSS 24 programı kullanıldı. Öğrencilerin, yaş ortalamasının 20,07±1,68 yıl, %84,8'inin kadın, %38,5'inin 1.sınıf öğrencisi, %69,3'ünün iş kaygısının olduğu, %51,7'sinin yaşadığı yerde mültecilerin olduğu ve %99,8'inin göç yönetim eğitimi almadığı saptandı. Öğrencilerin ”Suriyeli Sığınmacılarla İlgili Tutum Ölçeği“ alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde; ”Suriyeli sığınmacıların haklarını savunmada“ 3,52±0,89, ”Suriyeli sığınmacılar hakkında olumsuz fikre sahip olmada“ 3,45±0,96, ”Suriyeli sığınmacılarla ilgili radikal çözüm üretmede“ 3,32±0,96, ”Suriyeli sığınmacılara yardımda bulunmada“ 2,76±1,20, ”Suriyeli sığınmacılarla ilgili ılımlı çözüm üretmede“ 2,47±0,69 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and cross-sectional type to determine the attitudes of nursing students towards refugees and the factors affecting them. The universe of the research consisted of 1665 nursing students studying in the nursing faculties and nursing departments of three universities (two public universities and one private) in Istanbul province between the 2020-2021 academic years, the sample of the study consisted of 646 students determined by power analysis. Necessary permissions were obtained before the research data were collected. Data; were collected by“Students Data Form”and“Scale of Attitude Regarding Syrian Refugees”. The data were obtained online due to the COVID-19 outbreak. SPSS 24 program was used to analyze the collected data. The average of student's age was 20.07±1.68 years, 84.8% were women, 38.5% were in nursing school first year students, 69.3% were within work concerns, 51.7% were living in the areas of refugees dwellers and 99.8% of them did not receive any education about migration management. When the sub-dimension averages of“Attitude Scale Regarding Syrian Refugees”were examined, the average scores of the students were recognized as follows; 3.52±0.89 defend the rights of Syrian refugees, 3.45±0.96 having negative opinions about Syrian refugees, 3.32±0.96 support finding radical solutions for Syrian refugees, 2.76±1.20 helped the Syrian refugees 2.47±0.69 agreed finding the moderate solutions for Syrian refugees.