Ortaokul 6.sınıf İngilizce ders kitabının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Konya ili örneği)
Evaluation of the sixth grade English coursebook according to the views of teachers (The case of Konya province)
- Tez No: 734955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL EMİNOĞLU KÜÇÜKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gelişen ve değişen dünyada yabancı dil bilmenin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu da yabancı dil öğretiminde kullanılan materyallerin güncelliğinin ve yeterliliğinin değerlendirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Yabancı dil öğretiminde önemli bir role sahip olan ders kitaplarının zaman zaman değerlendirilmesi ve gerekli iyileştirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6.sınıf İngilizce dersinde kullanılan“That's It”isimli ders kitabının öğretmen görüşlerine göre değerlendirmektir. Bu amaçla Konya'da 6.sınıf İngilizce dersine giren öğretmenlerin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada karma yöntem desenlerinden olan yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Ortaokul 6.Sınıf İngilizce Ders Kitabının Öğretmen Görüşleri Açısından Değerlendirilme Anketi”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri 20 adet anket maddesi, nitel verileri ise kısa cevaplı sorular aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya gönüllü 145 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde (%) ve frekans (f) gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin 6.sınıf İngilizce ders kitabına yönelik görüşlerinde cinsiyet, eğitim durumu, mezun olduğu okul türü, çalıştığı okul türü ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşma olup olmadığını tespit etmek amacıyla araştırma verileri normal dağılım göstermediği için non-parametrik testlerden Ki-kare bağımsızlık testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin çoğunun ders kitabındaki içeriğin İngilizce dersi öğretim programındaki kazanımlara uygunluğu, ders kitabındaki içeriğin öğrenci seviyesine uygunluğu, ders kitabındaki görsellerin öğrencilerin dikkatini çekme düzeyi, ders kitabındaki kelimelerin öğrenci seviyesine uygunluğu, ders kitabının yazım dili ve dilbilgisi kurallarına uygunluğu, ders kitabının düzen, tasarım ve organizasyonunun öğrenci seviyesine uygunluğu, ders kitabındaki içeriğin bilinenden bilinmeyene, somuttan soyuta, basitten karmaşığa, yakından uzağa ve yaşama yakınlık ilkesine uygunluğu, ders kitabındaki dinleme-konuşma-okuma-yazma aktivitelerinin öğrenci seviyesine uygunluğu, ders kitabındaki aktivitelerin öğrencilerin İngilizce iletişim kurma becerilerine katkıda bulunma düzeyi, ders kitabındaki ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin öğrencilerin ön öğrenme ve hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemede ve İngilizce dersi öğretim programındaki kazanımları ölçmede yeterli olma düzeyi konusunda orta düzeyde uygun olduğunu ifade ettikleri saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin çoğu ders kitabındaki içeriğin öğrencileri dil öğrenimine teşvik etme düzeyi ve ders kitabının uzun süreli kullanıma uygunluğu konusunda çok az düzeyde uygun bulduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin 6.sınıf İngilizce ders kitabına yönelik görüşlerinde eğitim durumu ve mezun olduğu okul türü değişkenine göre farklılaşma olmadığı saptanmıştır. Öğretmenlerin 6.sınıf İngilizce ders kitabındaki aktivitelerden okuma becerisine yönelik olanların öğrenci seviyesine uygunluk düzeyine yönelik görüşlerinde cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere oranla okuma becerisine yönelik aktivitelerin öğrenci seviyesine daha fazla uygun olduğunu düşündüğü yönünde farklılaşma saptanmıştır. Öğretmenlerin 6.sınıf İngilizce ders kitabı içeriğinin bilinenden bilinmeyene, yakından uzağa ilkesine uygunluk düzeyine yönelik öğretmen görüşlerinde çalıştığı okul türü değişkenine göre farklılaştığı görülmüştür. Ortaokulda çalışan öğretmenler imam hatip ortaokulu ve yatılı bölge ortaokulunda görev yapan öğretmenlere oranla 6.sınıf İngilizce ders kitabı içeriğinin bilinenden bilinmeyene ve yakından uzağa ilkesine daha fazla uygun olduğunu ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin 6.sınıf İngilizce ders kitabındaki ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin İngilizce dersi öğretim programındaki kazanımları ölçmek için uygunluk düzeyine yönelik öğretmen görüşlerinde mesleki kıdem değişkenine göre farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin mesleki kıdemi azaldıkça öğretmenlerin 6.sınıf İngilizce ders kitabındaki ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin İngilizce dersi öğretim programındaki kazanımları ölçmek için uygun olduğu yönündeki olumlu görüşte de azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the developing and changing world, the importance of knowing a foreign language is increasing day by day. This reveals the need to evaluate the up-to-dateness and adequacy of the materials used in foreign language teaching. Textbooks, which have an important role in foreign language teaching, should be evaluated from time to time and necessary improvement studies should be carried out. The purpose of this research is to evaluate the textbook called“That's It”used in the 6th grade English lesson in secondary school, according to the opinions of the teachers. For this purpose, the opinions of the teachers attending the 6th grade English class in Konya were consulted. Convergent parallel design, which is one of the mixed method designs, was used in the research. The data of the study were collected by using the“Evaluation Questionnaire for the 6th Grade English Textbook in Secondary School in Terms of Teachers' Views”developed by the researcher. Quantitative data of the study were collected through 20 questionnaire items, and qualitative data were collected through short-answer questions. 145 English teachers voluntarily participated in the study. Descriptive statistics such as percentage (%) and frequency (f) were used in the analysis of quantitative data. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. In addition, in order to determine whether there is a difference in the opinions of the teachers participating in the research on the 6th grade English textbook according to the variables of gender, education level, type of school they graduated from, type of school they work in and professional seniority, since the research data did not show normal distribution, Chi-square independence was obtained from the non-parametric tests. As a result of the research, it was determined that most of the teachers stated that the suitability of the content in the course book for the achievements in the English curriculum, the suitability of the content in the course book for the level of the student, the level of attracting students' attention to the visuals in the textbook, the suitability of the words in the course book for the students' level, the suitability of the writing language and grammar rules of the course book, the suitability of the layout of the course book, the design and organization of the course book to the level of the student, the suitability of the content of the course book from the known to the unknown, from the concrete to the abstract, from the simple to the complex, close to the distance and the principle of closeness to life, the appropriateness of the listening-speaking-reading-writing activities in the coursebook to the level of the student, the level of the activities in the textbook contribute to students' English communication skills, the level of sufficiency of measurement and evaluation activities in the textbook in determining students' pre-learning and readiness levels and measuring the achievements in the English curriculum, were moderately appropriate. In addition, most of the teachers stated that they found the level of encouragement of the content in the textbook to language learning and the suitability of the textbook for long-term use very little appropriate. It was determined that there was no difference in the opinions of the teachers about the 6th grade English course book according to the variable of education level and the type of school they graduated from. According to the gender variable, there was a difference in the opinions of the teachers about the level of suitability of the activities for reading skills in the 6th grade English textbook, according to the gender variable, that the female teachers thought that the activities for the reading skill were more appropriate for the level of the student compared to the male teachers. It has been observed that the content of the 6th grade English textbook differs according to the school type variable in the teachers' views on the level of compliance with the principle from known to unknown, from near to far. Teachers working in secondary school stated that the content of the 6th grade English textbook is more appropriate from the known to the unknown and the principle of near-far than the teachers working in the imam hatip secondary school and the regional boarding secondary school. It has been observed that the teachers' opinions on the level of suitability of the assessment and evaluation activities in the 6th grade English textbook to measure the achievements in the English lesson curriculum differ according to the variable of professional seniority. As the professional seniority of the teachers decreased, it was determined that the positive opinion of the teachers that the measurement and evaluation activities in the 6th grade English textbook are appropriate to measure the achievements in the English lesson curriculum decreased.