Beşeri sermaye ve yenilik ilişkisi: Ekonometrik bir inceleme
The relationship of human capital and innovation: An econometric investigation
- Tez No: 734972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yeniliklerin ekonomik büyüme için önemli bir faktör olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle yeniliğin belirleyicilerinin tespit edilmesi önemlidir. Yeniliği yönlendiren temel faktör ise bilgidir. İnsan kendisinde bulunan ya da sonradan edindiği bilgi, beceri ve tecrübeyi içeren beşeri sermayesi sayesinde teknoloji ve yenilik üretebilmektedir. Beşeri sermaye teknoloji ile buluştuğunda yenilik ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada beşeri sermaye ve yenilik ilişkisi hem teorik hem de ampirik olarak incelenmiştir. Ampirik kısımda 11 OECD ülkesine ait 1980-2019 yılları arası veriler kullanılarak panel veri analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analiz bulgularına göre seçili 11 OECD ülkesinde beşeri sermaye ve yenilik arasında eşbütünleşme ilişkisi yani uzun dönemli bir ilişki bulunamamıştır. Nedensellik analizi bulguları da söz konu değişkenler arasında herhangi bir nedensellik ilişkinin bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Innovations are recognized as an important factor for economic growth. Therefore, it is important to identify the determinants of innovation. The main factor driving innovation is knowledge. A person can produce technology and innovation thanks to his human capital, which includes knowledge, skills and experience that he or she has acquired later. Innovation occurs when human capital meets technology. In this study, the relationship between human capital and innovation has been examined both theoretically and empirically. In the empirical part, data from 11 OECD countries between the years 1980-2019 were analyzed by panel data analysis methods. According to the analysis findings, no cointegration relationship, that is, a long-term relationship, was found between human capital and innovation in 11 selected OECD countries. The causality analysis findings also show that there is no causal relationship between the mentioned variables.