Amoksisilin baskılanmış polimerik nanopartikül gömülü nanolifli yüzeyin hazırlanması ve ilaç salım özelliklerinin araştırılması
Design of amoxicillin imprinted polymeric nanoparticle-embedded nanofibrous mat and investigation of its drug release characteristics
- Tez No: 734983
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEN OSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, elektro çekim yöntemi kullanılarak amoksisilin (AMOX) baskılanmış poli (hidroksietil metakrilat-N-metakriloil-amido-L-glutamik asit metil ester) (AMOX-MIP) nanopartikül gömülü polivinil alkol (PVA) /sodyum aljinat (SAlg) nanolifli yüzey (PVA/SAlg/AMOX-MIP) hazırlandı. Nanopartiküller moleküler baskılama metodu kullanılarak sentezlendi ve Fourier Transform infrared spektroskopisi (FTIR), alan emisyonlu taramalı elektron mikroskopisi (FE-SEM), konvansiyonel geçirimli elektron mikroskopisi (CTEM) ve Zeta potansiyel analizi ile karakterize edildi. Moleküler baskılama metodu kalıp molekül, fonksiyonel monomer ve çapraz bağlayıcı oranlarının değiştirilmesi ile optimize edildi. PVA/SAlg/AMOX-MIP nanolifli yüzey, PVA/SAlg elektro çekim çözeltisine %15 (w/v) oranında AMOX-MIP nanopartikül eklenmesi ile hazırlandı. Nanolifli yüzey glutaraldehit (GA) ile çapraz bağlandı ve FTIR, SEM, temas açısı ölçümü, şişme, degredasyon ve kalınlık testleri ile karakterize edildi. AMOX-MIP ve baskılanmamış (NIP) nanopartiküller ile PVA/SAlg/AMOX-MIP nanolifli yüzeyden ilaç salım çalışmaları yapıldı. İlaç salım kinetiği sıfırıncı derece, birinci derece, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas modelleri kullanılarak araştırıldı. AMOX-MIP nanopartiküller 50 nm çapında olup -36,4 mV Zeta potansiyel değerine sahiptir. Çapraz bağlı PVA/SAlg/AMOX-MIP nanolifli yüzeyin ortalama lif çapı 304,5±92,9 nm, kalınlığı 0,658±0,01 mm, şişme oranı %333 ve temas açısı 52°±1,02'dir. 20 gün sonunda degredasyon oranı %7,8'dir. AMOX-MIP ve NIP nanopartiküllerden ilaç salımı ilk 30 dakikada sırasıyla %76,8 ve %93,8'dir ve 4 saat süre sonunda %85,7 ve %97,6 değerine ulaşmaktadır. PVA/SAlg/AMOX-MIP nanolifli yüzeyden AMOX salımı ise ilk 30 dakikada %48, 4 saatte %77,3 ve 4 gün sonunda %100'dür. İlaç salımı Korsmeyer-Peppas modeline uygundur. Elde edilen sonuçlara göre, PVA/SAlg/AMOX-MIP nanolifli yüzey antibiyotik salımı yapan yara örtüsü uygulamalarında yüksek bir kullanım potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, amoxicillin (AMOX) imprinted poly(hydroxyethyl methacrylate-N-methacryloyl-amido-L-glutamic acid methyl ester) (AMOX-MIP) nanoparticle embedded polyvinyl alcohol (PVA)/sodium alginate (SAlg) nanofiber surface (PVA/SAlg/AMOX-MIP) was prepared via electrospinning method. Nanoparticles were synthesized by molecular imprinting method and they were characterized by Fourier Transform infrared spectroscopy (FTIR), field-emission scanning electron microscopy (FE-SEM), conventional transmission electron microscopy (CTEM) and Zeta potential analysis. The molecular imprinting method was optimized by changing the ratios of the template molecule, the functional monomer and the crosslinker. The PVA/SAlg/AMOX-MIP nanofiber surface was prepared by adding 15% (w/v) AMOX-MIP nanoparticles to the PVA/SAlg electrospinning polymer solution. The nanofiber surface was crosslinked with glutaraldehyde (GA) and characterized by FTIR, SEM, contact angle and thickness measurements, swelling and degradation tests. Drug release studies were performed for AMOX-MIP nanoparticles, non-imprinted (NIP) nanoparticles and PVA/SAlg/AMOX-MIP nanofiber surface. The drug-release kinetics were investigated using zero-order, first-order, Higuchi and Korsmeyer-Peppas models. AMOX-MIP nanoparticles have a diameter of 50 nm and a Zeta potential of -36.4 mV. The average fiber diameter of the crosslinked PVA/SAlg/AMOX-MIP nanofibrous mat was 304.5±92.9 nm, the thickness was 0.658±0.01 mm, the swelling rate was 333%, and the contact angle was 52°±1.02. Degradation percent of the nanofiber was 7.8% after 20 days. In the first 30 minutes, the drug release from AMOX-MIP and NIP nanoparticles was 76.8% and 93.8%, respectively and after 4 hours, these values reached 85.7% and 97.6%. In the first 30 minutes, AMOX release from PVA/SAlg/AMOX-MIP nanofiber surface was 48%, 77.3% in 4 hours and 100% at the end of 4 days. The release data were fitted with Korsmeyer-Peppas model. According to these results, PVA/SAlg/AMOX-MIP nanofibers have a high application potential as an antibiotic releasing wound dressing.