Artan dozlarda bor uygulamasının tarla koşullarında damla sulama ile yetiştirilen çeltik (Oryza sativa L.) bitkisinin beslenmesi ve verimi üzerine etkisi
The effect of increasng doses of boron on the nutrition and yield of paddy (Oryza sativa L.) grown by drip irrigation in field conditions
- Tez No: 734994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İklim değişikliğinin etkileri en çok tarımsal faaliyetler üzerinde görülmektedir. Bu nedenle tarımsal üretimde bu etkileri en aza indirgemek ve en yüksek verimi almak sürdürülebilir tarımı destekleme çalışmaları yapılması kıtlık gibi ciddi bir sorunla mücadele etmek insanoğlunun sorumluluğudur. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde önemli unsur doğru ve yeterli beslenmedir. Bu nedenledir ki, hızla artan dünya nüfusunu beslemek, iklim değişikliği ve kirlilik gibi birçok olumsuz faktörün önüne geçmek gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bununla birlikte katma değeri yüksek olan çeltik üretiminde yalnız kendine yeterlilik potansiyeli olan bir ülke olan Türkiye, sürekli artan üretim miktarıyla gelecek yıllarda pirinçte kendi kendine yeter bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Yapılan bu çalışmada, çeltik (Oryza sativa L.) bitkisi farklı dozlarda bor (B) gübresi uygulaması yapılarak ve damla sulama yöntemi kullanılarak yetiştirilmiştir. Sonrasında bitkinin bazı bitki besin elementlerinin içerikleri ve verim değerleri değerlendirilmiştir. Deneme İstanbul'un Çatalca İlçesi Kaleiçi Mahallesi'ndeki bir tarım arazisinde, 1 bitki x 4 tekerrür x 5 farklı doz (0- 200 - 400 - 600 - 800 g/da) boron etanolamin çözeltisi uygulanarak, deneme“Tesadüf Blokları Deneme Deseni”ne göre yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, artan dozlarda uygulanan bor gübresi ile bitkideki bor içeriğinin en yüksek bor değerinin (31,55 mg/kg) ve 800 g/da doz uygulaması arttığı görülmüştür. Bitkinin kalite parametrelerin de görev yapan potasyum ile sinerjitik etki ettiği tespit edilmiştir. Çeltik tarımının en önemli ve sınırlayıcı faktörlerinden su kısıdının önene geçmek ve doğru, bilinçli gübreleme ile bu tarımsal bitkinin özgürleşmesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of climate change are mostly seen in agricultural activities. For this reason, it is the responsibility of human beings to minimize these effects on agricultural production and to get the highest yield, support sustainable agriculture, and fight serious problems such as famine. Proper and adequate nutrition is essential in raising healthy generations. For this reason, it is gaining importance day by day to feed the rapidly increasing world population and to prevent many negative factors such as climate change and pollution. However, Turkey, which is a country with only self-sufficiency potential in paddy production with high added value, is on the way to becoming a self-sufficient country in rice in the coming years with its ever-increasing production amount. In this study, the paddy (Oryza sativa L.) plant was grown by applying different doses of boron (B) fertilizer and using the drip irrigation method. Afterward, the contents and yield values of some plant nutrients of the plant were evaluated. The trial was carried out by applying boron ethanolamine solution to 1 plant x 4 replications x 5 different doses (0- 200 - 400 - 600 - 800 g/da) in agricultural land in Kaleiçi District of Çatalca District of Istanbul. It was carried out according to the“Randomized Blocks Design”. As a result of the study, it was observed that the highest boron value (31,55 mg/kg) of the boron content in the plant and the dose application of 800 g/da increased with the boron fertilizer applied at increasing doses. It has been determined that the plant has a synergistic effect with potassium, which also functions in quality parameters. Water restriction, one of the most important and limiting factors of rice agriculture, has contributed to the liberation of this agricultural plant with correct and conscious fertilization.