Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sınıf öğretmenleri ile rehabilitasyon merkezinde çalışan öğretmenlerin değerlendirmeleri arasındaki uyumun incelenmesi
Examining the compatibility between the evaluations of the classroom teachers of the students with learning disabilities and the teachers working in the rehabilitation center
  1. Tez No: 734995
  2. Yazar: SİBEL POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akademik becerilerinin değerlendirilmesinde araştırmacı ile sınıf öğretmenleri ve rehabilitasyon merkezinde çalışan öğretmenlerin görüşleri arasında uyum olup olmadığı incelemektir. İlişkisel tarama yöntemi ile yürütülen bu araştırmanın çalışma grubunu ilköğretime devam eden, devlet/üniversite hastanelerinden özel öğrenme güçlüğü tanılaması yapılan ve Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından verilen raporda kaynaştırma ibaresi bulunan 50 çocuğun rehabilitasyon öğretmeni ve sınıf öğretmeni olacak şekilde 100 öğretmen oluşturmuştur. Çalışmada yer alan örneklem seçiminde gerekli yasal izinler alındıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından farklı sosyoekonomik seviyelerde olan ilköğretim okulları arasından, basit tesadüfi yöntemle seçilen öğretmenler katılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde analitik puanlama anahtarı ile puanlayıcılar arasında güvenirlik belirleme yöntemlerinden Kappa istatistiği ile yapılmıştır. Bütünsel puanlama anahtarından elde edilen veriler için Kappa istatistiği, katsayısından yararlanılmıştır. Araştırıma sonucunda araştırmacı ile sınıf öğretmeni ve rehabilitasyon öğretmeninden alınan ölçümler arasındaki uyumu tespit etmek için kaba değerlendirme formu puanlama anahtarının kategorik değişkenler için ölçülen Kappa puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değer bulunmamıştır. Bu sonuçlara göre sınıf ve rehabilitasyon öğretmenlerinin verdikleri puanlar arasındaki uyum farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is to examine whether there is a concordance between the views of the researcher and classroom teachers and teachers working in the rehabilitation center in the evaluation of the academic skills of students with learning disabilities. In the report given by the Center, 100 teachers were formed as rehabilitation teachers and classroom teachers for 50 children with the phrase“inclusion”. After obtaining the necessary legal permissions in the selection of the sample in the study, teachers selected by the Provincial Directorate of National Education from primary schools at different socioeconomic levels, by simple random method, participated. In the analysis of the data obtained, Kappa statistical methods were used to determine the reliability between the analytical scoring key and the raters. Kappa statistics coefficient was used for the data obtained from the holistic scoring key. As a result of the research, no statistically significant value was found between the Kappa scores of the rough evaluation form rubric for categorical variables in order to determine the consistency between the researcher and the measures taken in class and rehabilitation. According to these results, the harmony between the scores given by the classroom and rehabilitation teachers differs.