Uluslararası pazarlarda uygulanan adaptasyon stratejilerinin ihracat performansı üzerindeki etkisi: Pazara giriş stratejilerinin düzenleyici rolü üzerine bir araştırma
The effect of adaptation strategies applied in international markets on export performance: A research on the regulatory role of market entry strategies
- Tez No: 735012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇAYIRAĞASI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Globalleşme ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ile birlikte, günümüz işletmelerinin uluslararası pazarlara girişi bir taraftan kolaylaşırken, rekabetin artması nedeniyle de uluslararası pazarlarda devamlılığını sağlaması giderek zorlaşmaktadır. Bu perspektifte yapılmış olan çalışmanın temel amacı, uluslararası pazarlarda uygulanan adaptasyon stratejilerinin ihracat performansı üzerindeki etkisinde pazara giriş stratejilerinin düzenleyici rolünü belirlemektir. Çalışma amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezler, geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış ölçeklerden yararlanılarak ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğine kayıtlı, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren 945 adet halı firmasından kolayda örnekleme ile 400 firmaya uygulanan anket çalışması ile veri toplanmıştır. Analiz sonucunda ihracat performansı ile ürün adaptasyonu arasında pozitif yönlü çok güçlü bir ilişki; fiyat adaptasyonu arasında pozitif yönlü orta bir ilişki; tutundurma adaptasyonu arasında pozitif yönlü çok güçlü bir ilişki; dağıtım adaptasyonu arasında pozitif yönlü orta bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda fiyat adaptasyonunun, ihracat performansına etkisinde giriş stratejilerinin düzenleyicilik rolü bulunurken, ürün, tutundurma ve dağıtım adaptasyonunun, ihracat performansına etkisinde giriş stratejilerinin düzenleyicilik rolü bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization and the spread of mass media, today's businesses are getting easier to enter international markets, and it is getting harder and harder to maintain their continuity in international markets due to the increase in competition. The main purpose of the study conducted in this perspective is to determine the regulatory role of market entry strategies in the effect of adaptation strategies applied in international markets on export performance. Data were collected by using the hypotheses created for the purpose of the study, the scales with proven validity and reliability, and a survey study applied to 400 companies with convenience sampling from 945 carpet companies operating in Gaziantep and registered to the Southeastern Anatolia Exporters' Association. As a result of the analysis, a very strong positive relationship between export performance and product adaptation; a moderately positive relationship between price adaptation; a very strong positive relationship between promotion adaptation; It was determined that there was a positive moderate relationship between distribution adaptation. At the same time, it has been determined that entry strategies have a regulatory role in the effect of price adaptation on export performance, while entry strategies do not have a regulatory role in the effect of product, promotion and distribution adaptation on export performance.