Türkçede önermesel tutum eylemleri
Propositional attitude verbs in Turkish
- Tez No: 735011
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Önvarsayım, açık olarak dile getirilmediği halde var olduğu konuşmacı tarafından kabul edilen bilgidir. Önvarsayım türleri varlıksal önvarsayım, olgusal önvarsayım, sözlüksel önvarsayım, yapısal önvarsayım ve olgusal olmayan önvarsayım olarak beş alt başlığa ayrılır. Bir eylem gerçekleştirmeden önce bireyin içinde barındırdığı çeşitli yönelimlere tutum denilmektedir ve bireyin geçmiş yaşantıları, edindiği tecrübeler ise tutum nesnesine karşı tavrını şekillendirmektedir. Önermesel tutumlar, kişinin niyeti, isteği, inancı, düşünceleri gibi tasavvur durumlarından oluşmaktadırlar. Önermesel tutumlar, önermelere ilişkin bağıntılar olarak ele alınabilmektedir. Önermesel tutum eylemleri ise, önvarsayımı tetikleyen veya engelleyen eylemlerdir. Önermesel tutum eylemleri, iki başlık altında değerlendirilmektedir: i. Olgusal eylemler ii. Olgusal olmayan eylemler Bu çalışmada önermesel tutum eylemleri, Türkçe Sözlük taranarak çıkarılmış ve İhsan Oktay Anar'ın“Tiamat”romanında tespit edilen önermesel tutum eylemleri incelenmiştir. Sonuç olarak incelenen metinde, bağlama dayalı olarak kimi eylemlerin, önvarsayımı tetiklediği veya engellediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Presupposition is knowledge accepted by the speaker, even though it is not explicitly stated. The types of presupposition are divided into five subheadings as existential presupposition, factive presupposition, lexical presupposition, structural presupposition and non-factive presupposition. The various orientations that the individual has before performing an verbs are called attitude, and the past experiences of the individual and the experiences he/she has shape the attitude towards the attitude object. Propositional attitudes consist of imaginative states such as the intention, desire, belief, and thoughts of the person. Propositional attitudes can be considered as relations related to propositions. Propositional attitude verbs, on the other hand, are verbs that trigger or inhibit the presupposition. Propositional attitude verbs are evaluated under two headings: i. factual verbs ii. non- factual verbs In this study, propositional attitude verbs were extracted by scanning the Contemporary Turkish Dictionary and propositional attitude verbs identified in İhsan Oktay Anar's novel“Tiamat”were examined. As a result, in the analyzed text, it has been determined that some verbs trigger or prevent the presupposition depending on the context.