Obuanın yapısı ve çalma teknikleri üzerine bir inceleme
A Study on the structure of the oboe and playing techniques
  1. Tez No: 73502
  2. Yazar: NURULLAH KÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Obuanın yapısal özellikleri, oluşumundan günümüze kadar olan gelişimi anlatılmış ve özellikle yeni başlayanlar için çalma teknikleri hakkında aydınlatıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. I. Bölümde Obuanın tanımı ve yapısal özellikleri hakkında bilgi verilmiş, Obua ailesi tanıtılmış ve tarihçesi anlatılmıştır. n. Bölümde esas konu olan yeni başlayanlar için çalma teknikleri, nefes teknikleri, duruş ve enstrüman tutuşu, ağız pozisyonu, ton, parmak teknikleri, müzikalite incelemesi yapılmış ve detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this thesis, the structural characteristics and development of oboe are studied and particularly it has been aimed to give important information about playing techniques. In the first part, the definition of oboe has been given and structural characteristics have been introduced. Also the oboe family and its history have been indicated. In the second part, the playing techniques, breathing techniques, the position of the instrument and mouth, tone, finger techniques for the starters of oboe have been introduced, the musicality analysis has been made and detailed information has been submitted.