Örgüt teorilerinde Chester Barnard'ın görüşlerinin yeri ve önemi
The place and importance of Chester Barnard's views in organization theories
  1. Tez No: 735022
  2. Yazar: SARA KAMAL MAAROUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
On dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında gerçekleşen toplumsal ve teknolojik değişimlerin etkisiyle modern örgüt teorileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Örgüt teorileri sanayileşme sürecinde yeniden form alan örgütlerde düzenin sağlanması ve verimliliğin artmasına yönelik sistematik bütünlük içeren yaklaşımlardır. Örgüt teorileri inceleme nesnesine ilişkin disiplinlerin bakış açısındaki farklılık sebebiyle çeşitlilik gösterse de örgüt teorilerinin gelişimi belirli tarihsel, toplumsal ve siyasal koşullar çerçevesinde şekillenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Barnard'ın görüşlerinde etkili olan Barnard öncesi örgüt teorileri ele alınacaktır. Örgüt teorilerinin klasiklerden postmodern yaklaşımlara katettiği tarihsel süreç açıklanarak Barnard'ın örgüt yaklaşımının nasıl konumlandığı, diğer teorisyenlerle ne tür benzerlik ve farklılıklarının olduğunu anlamaya yönelik bir yol haritası sunulacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde Barnard'ın disipline yaptığı teorik ve kavramsal katkıları ve düşünsel etkileri kendi yaşam hikayesi çerçevesinde sunulacaktır. Üçüncü bölümde ise Barnard'ın otorite yaklaşımı, etkilendiği ve etkilediği isimlerden bahsedilerek temelde Barnard'ın düşünsel ve kavramsal mirasında örgüt sosyolojisinin izleri aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Under the influence of the social and technological changes that took place at the end of the nineteenth and the beginning of the twentieth centuries, modern theories of organization began to emerge. Organizational theories are different approaches to increasing productivity and keeping order in companies that were being reformed in the industrialization process. Although organizational theories vary due to the difference in the perspective of the disciplines related to the object of examination, the development of organizational theories has been shaped within the framework of certain historical, social and political conditions. In the first part of the study, the theories of the pre-Barnard organization, which were influential in Barnard's opinions, will be discussed. The historical process of organizational theories from the classics to the postmodern approaches will be explained and a road map will be presented to understand how Barnard's approach to organization is positioned and what similarities and differences it has with other theorists. In the second part of the study, Barnard's theoretical and conceptual contributions to the field and its intellectual effects will be presented within the framework of his own life story. In the third chapter, Barnard's approach to authority, his influence on others, and others influence on him will be mentioned and traces of organizational sociology will be sought in Barnard's intellectual and conceptual legacy.