Örgüt yöneticilerinin sosyal durumları ve yönetsel davranışları
  1. Tez No: 42673
  2. Yazar: MUSTAFA ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEYZULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET Bu çalışmamızda örgüt (işletme) yöneticilerinin astları, üstleri, meslektaşları kısacası yönetim labirendi içindeki muataplanyla yönetsel davranışlarla ilgili görüşleri kavramsal ve teorik bir çerçeve içinde ele aldık. Çeşitli yönetim düşüncelerinin insan hakkındaki düşünce ve teorik görüşlerini anlattık. Çalışmamızda genel olarak örgüt kavramı ve çeşitli yönetim teorilerinde örgütün algılanış şekli üzerinde durulmuştur. Daha sonra yetki ve buna bağlı olarak sorumluluk konusu üzerinde durulmuştur. Yönetsel kişilik ve davranışlar başlığı altında yöneticilerin (bireylerin ) yetişmesine etki eden ekonomik, sosyal, eğitsel faktörlerin kişiliği etkilemesi ve ayrıca sosyal kurumlar olarak tanımladığımız Aile, din, gelenek ve çevre gibi kurumların bireyin ileriki yaşantılarına yansıması üzerinde durularak yönetsel davranışa etkileri anlatıldı. Çalışmamızın ikinci bölümü pratik araştırmalara ayrılarak yöneticiler üzerinde anketler yapılmıştır. Bu bölümde bölgemizdeki küçük ve orta ölçekli özel ve kamu işletmelerindeki yöneticiler üzerine anketler yapılarak söz konusu yöneticilerin yönetsel davranışları konusunda somut sonuçlara varılmaya çalışılmıştır. Anketimizde öncelikle anketimizi cevaplayan yöneticilerin demografik özelliklerini tanımaya, daha sonraki bölümlerde ise yönetsel tutum ve davranışlarının tanımaya yönelik sorular sorulmuştur. Ankete katılan yöneticilerin demografik özellikleri çıkarılarak, demografik özelliklerine göre diğer sorulara verdikleri cevaplar test edilmiştir. Ayrıca kamu ve özel işletmelerindeki anketimize katılan yöneticiler ayrı ayn değerlerindirilerek bu iki kesim arasında da değişik istatistiki yöntemlerle karşılaştırmalar yapılıp, kamu ve özel sektör yöneticilerinin yönetsel davranışlar konusundaki farklı ve benzer yönleri anlatılmıştır. Araştırma kısmımızın sonunda anketlerimizden çıkan sonuçlar doğrultusunda kamu ve özel işletme yöneticilerimize tavsiye yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the ideas of the managers of pirivate and state institations on managerial attitates with janiar and senior staff, their colleagues, that is all staff related to the management, were considered conceptually and theorefically. The human being, which is the center of the management, was then considered. In the first chapter, the concept of the insulation, and the way of understanding it in the management theories were painted out ingeneral. In this chapter, the subject of authority and resporsibilitiy related to authority were taken into accouent. Under the title of Managerial identity and Attitudes, the effect of the economical social and educational factors on identity, which effects the gualification of managers, and in addition the effect of the factors such as family, religion, tradition and surroundings, which were described as social institations, an the managerial were explained The content of the second chapter was the practical researches on the above subject, inclading some guestionaries on management. Here, it was, tried to get conrete results on the managerial attitudes of the managers, carrying aut guestionaries on the managers of the private and state mstitutions/companiesin our region. In the guestionaries, the guestions were directed to the managers first to identify the demographic caracters of them, and then, to clarify the managerial caracter of their attitudes. After establishing the demographic characteristics 01 The managers involued in the guestionaries, the answers by them to the other guestions were analysed according to the demographic caracteristics. Moreouer, examining the managers of the private and state institations kompanres seperately and making a comparison betweetn those two classes with various statistical methods the similarities and differences of the managerial attitades of these managers were determinad. At the end of the research, some advises are given to the managers of the priate and state institutions companies, according to the results of the guestionaries.