Numerical modelling of compound open channel flow having different geometric properties
Farklı geometrik özelliklere sahip bileşik kesitli açık kanal akımının sayısal modellenmesi
- Tez No: 735049
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İklim değişikliğinin yaşanmasıyla birlikte yağışlarda ekstrem artışlar meydana gelmektedir. Bu artışa bağlı olarak mevcut doğal ve yapay akarsuların debi kapasiteleri yetersiz kalabilmektedir. Debi kapasitesinin arttılması için taşkın yataklarının inşaa edilmesi zorunlu olmaktadır. Taşkın yatağı bulunan doğal veya yapay bileşik kesitli kanalların tasarımı oldukça önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, simetrik ve asimetrik bileşik en kesitli açık kanal akımı sayısal olarak modellenmiştir. Sayısal modellemede, türbülans viskozitesinin çözümünde sonlu hacimler yöntemine dayalı Detached Eddy Simulation (DES) modeli kullanılmıştır. Su hava arakesitinin belirlenmesinde ise Akışkan Hacimleri Yöntemi'nden yararlanılmıştır. Farklı taşkın yatağı geometrilerine sahip simetrik ve asimetrik bileşik kesitli açık kanallarda üç farklı debi durumu analiz edilmiştir. Sayısal modelleme sonucunda elde edilen bulgulardan, DES modelinin simetrik ve asimetrik bileşik kesitli açık kanalların su yüzü profilinin ve akım hız alanının belirlenmesinde genel bir değerlendirme imkanı verdiği görülmüştür. Ayrıca, bu çalışma sonucunda sayısal modelleme tekniklerin, karmaşık akım problemi içeren su yapılarının tasarımında kullanılabilir olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extreme precipitation has increased due to climate change. Depending on this increase, the flow capacities of existing natural and artificial rivers may be insufficient. In order to increase the flow capacity, it is necessary to construct floodplains. The design of natural or artificial compound cross-section channels with floodplains is very important. In this thesis, open channel flow with symmetrical and asymmetric composite cross-sections is numerically modeled. The Detached Eddy Simulation (DES) model based on the finite volume method was used to solve the turbulent viscosity in numerical modeling. The Volume of Fluids (VOF) method was used to determine the water-air interface. Three flow conditions were analyzed in open channels with symmetrical and asymmetric compound cross-sections with different floodplain geometries. From the findings obtained from the numerical modeling, it has been seen that the DES model provides a general evaluation opportunity in determining the water surface profile and flow velocity field of open channels with symmetrical and asymmetrical composite cross-sections. In addition, as a result of this study, it has been evaluated that numerical modeling techniques can be used to design water structures with complex flow problems.